Przede wszystkim ważny jest materiał z jakiego wykonany jest namiot. Należy wybierać materiał mocny i przepuszczający powietrze, np. impregnowaną bawełnę, tkaninę powleczoną poliuretanem lub nylonem. Zwróć uwagę na szwy namiotu - powinny być pokryte taśmą nylonową, dzięki czemu szycie jest wzmocnione i uszczelnione przed deszczem.
Wielkość namiotu - zastanów się ile osób będzie spało w namiocie. Do wyboru masz namiot jednoosobowy, dwuosobowy, czteroosobowy czy sześcioosobowy. Radzę kupić większy, żeby zmieściły się także ubrania i sprzęt kuchenny. Dlatego najlepiej kupić namiot 3-osobowy dla 2 osób i 6-osobowy dla 4. Jeśli zamierzacie chodzić po górach w kilka osób, lepiej kupić kilka namiotów 2-osobowych niż jeden 4- lub 6-osobowy. Ciężar rozłoży się na kilka osób.
Jeśli jesteś osobą wysoką lub słusznych rozmiarów wybierz raczej namiot dwuosobowy 3 m x 3 m. Będzie dość miejsca na spanie i na cały ekwipunek. Nie ma co wybierać jak największe namioty - będzie może przestronnie, ale niestety dużo ważą i trudno je ogrzać. Poza tym są mało stabilne podczas silnych wiatrów.
Zastanów się także nad ilością wejść do namiotu. Namiot z jednym wejściem jest lżejszy, za to z dwoma - praktyczniejszy (lepszy dostęp do bagażu podczas biwaku, lepsza wentylacja).
Konstrukcja namiotu – jeśli wybierasz się na biwak nad jezioro, w spokojne miejsce najlepiej wybrać namiot typu chatka. Są mało praktyczne w innych warunkach, ale na spokojne biwaki nad jeziorem w sam raz.
Na wycieczki górskie czy obozy wędrowne najlepiej wybrać namiot tunelowy – dobra wentylacja, pojemny i przy tym dość lekki. Dobra stabilność podczas wiatrów. Igloo jednopałkowe też są dobre na biwak nad jezioro, ale nie na wędrówki, bo są wprawdzie małe i lekkie, ale raczej mało stabilne i do ich rozłożenia potrzebujemy szpilek lub śledzi. Nie mają też przedsionka, w którym można schować bagaż. Na obozy wędrowne lepsze będą igla dwupałkowe. Są stabilne, a w lepszych modelach stelaż mocuje sie bezpośrednio do topiku, co pozwala bardzo szybko rozstawić namiot i uniknąć zamoczenia podczas deszczu. Jest ona już podwieszona do topiku, a w razie potrzeby można rozbić sam topik. Wadą jest mały przedsionek lub jego brak.
Topik – wybierz namiot z nieprzemakalnym topikiem, minimalna wodoszczelność topiku powinna wynosić 1500 mm (słupa wody). Producenci oferują także namioty z topikami o parametrach zaczynających się od 2000 mm. Te najbardziej odporne mogą mieć nawet 5000 mm i więcej. Jednak pamiętaj, że cena wraz z tym parametrem wzrasta. Nie musisz mieć supernieprzemakalnego namiotu jeśli wybierasz się na kilka dni nad jezioro. O wodoszczelne topiki powinni zadbać ci, którzy wybierają się w rejony o trudnych warunkach pogodowych, z częstymi i obfitymi opadami. Na zwykłe wyjazdy w zupełności wystarczy topik 1500 mm (ale nie mniej!). Wybierając się w upalne rejony lub wysokie góry, wybierz namiot z materiału odpornego na promieniowanie UV.
Jeśli wybierasz się na wyprawę w śnieżne góry, wybierz namiot z doszytymi do tropiku fartuchami przeciwśnieżnymi. Zapobiegają one dostawaniu się wiatru i zawiewaniu śniegu do wnętrza namiotu przez wolną przestrzeń pomiędzy podłożem, a dolną krawędzią topiku.
Podłoga – powinna być wodoszczelna, wykonana ze wzmocnionego nylonu lub poliestru pokrytego poliuretanem. Wodoszczelność powinna wynosić minimum 2000 mm.
Stelaż – na zwykłe biwaki wystarczy stelaż z włókna szklanego. Na wycieczki w rejony o cięższych warunkach klimatycznych wybierz namiot ze stelażem aluminiowym. Jest droższy niż z włókna szklanego, lecz lżejszy i trwalszy. Chcąc dowiedzieć się jaką wytrzymałość ma dany stelaż, poszukaj oznaczenia, np. 7001 T6. Pierwsza wartość oznacza wytrzymałość, a druga elastyczność. Im większe wartości tym lepsze parametry.
Ponadto zadbaj, aby namiot miał różne praktyczne kieszonki, suwaki, zapięcia, odblaski, otwory wentylacyjne czy półeczka podwieszana pod sufitem, na której można umieścić latarkę.