Czy wiesz jak wybrać kijki do nordic walking?

Kije przydają się nie tylko do chodzenia, ale też do ćwiczeń.
Doradzam jak wybrać odpowiednie kijki do nordic walking dla początkujących.
/ 26.03.2011 13:47
Kije przydają się nie tylko do chodzenia, ale też do ćwiczeń.

Na początek ważna uwaga: wiele osób myśli, że kijki do nordic walking można używać tych samych kijów co do trekingu albo narciarskich – w końcu to kijek i to kijek. Nic bardziej mylnego! To nie są te same kijki. Zasadnicza różnica polega na ich przeznaczeniu – kijki do nordic walking przeznaczone są do chodzenia po terenie płaskim, techniką nordic walking, kijki trekkingowe – do chodzenia po górach, narciarskie – jak wiadomo - do jazdy na nartach i tylko do tego. W związku z różnym przeznaczeniem, kije te mają różną budowę.

Z kijami trekkingowymi lub narciarskimi nie da się chodzić techniką nordic walking, bo po chwili będą bolały nas dłonie i mięśnie ramion. Kijek w technice nordic walking nie może być trzymany mięśniami dłoni, a jedynie do niej przytwierdzony. Zapewnie to specjalna rękawiczka z dziurką na kciuk przytwierdzona do rękojeści. Kijki do trekkingu nie maja tej rękawiczki, a ich rączka jest wyprofilowana w taki sposób, by łatwiej można było trzymać kijek w pozycji pionowej (raczka kijka do nordic walking jest obła).

Rączka kijka powinna być obła – nie kupuj tych z wyprofilowaną rączką jak kijek do nart. Są różna materiał, z których jest wykonana – korek, plastik lub pianka syntetyczna. Ja polecam korek, bo jest miękki, przyjemny w dotyku i nie czuć, że mamy spocone dłonie.

Rękawiczka – powinna idealnie pasować do dłoni, być wykonana z mocnego i nie zbyt miękkiego materiału, bez szwów, które mogłyby obcierać rękę i zakłócać krążenie krwi. Pasek powinien posiadać możliwość regulacji stosownie do wielkości dłoni. Polecam zainwestować w kijki z wypinanymi rękawiczkami. Są bardzo przydatne, gdy np. chcemy szybko odebrać telefon lub wytrzeć pot z czoła.

Trzon kijka - powinien być lekki i elastyczny. Do wyboru mamy trzonki węglowe, kompozytowe i aluminiowe. Najlżejsze są te wykonane z włókien węglowych i to właśnie takie powinieneś wybrać jeśli zamierzasz sporo chodzić. Kijki z przewagą włókien węglowych lżejsze i o wiele bardziej wytrzymałe niż te z przewagą włókna szklanego czy aluminium. Przed zakupem najlepiej spojrzeć na tzw. indeks karbonowy (CI) na opakowaniu – im większy będzie procent włókien węglowych w składzie, typ kijek lżejszy i wytrzymalszy. Niestety trzeba się liczyć także z wyższą ceną (100% włókna węglowego to wydatek rzędu 400-480 zł).

Gumowe “butki” – czyli gumowe nakładki na końce kijków, które umożliwiają chodzenie po asfalcie i innych twardych powierzchniach. Amortyzują i tłumią uderzenia oraz umożliwiają skuteczne odpychanie się. Warto kupić kijki z wymienialnymi końcówkami do chodzenia po różnym terenie – asfalcie, piachu, śniegu itp. Gdy zakładasz „butki”, pamiętaj, by były skierowane piętką (ściętą częścią) do tyłu.

Groty – groty wklęsłe zapewniają lepszą przyczepność niż groty płaskie.

Długość regulowana czy długość stała – kijki regulowane są bardziej praktyczne, bo można je łatwo schować do plecaka lub bagażnika, można łatwo regulować ich długość w zależności od nachylenia terenu – podchodzie pod górę i schodzie z góry to czynności wymagające różnych długości kijków, poza tym z jednej pary kijków może w tym przypadku korzystać kilka osób o różnym wzroście – jest to istotne w przypadku dzieci (szybko rosną). Minusem kijków regulowanych są większe wibracje (choć nie zawsze), trochę większa waga i częściej są wykonane z aluminium. Bardzo rzadko kiedy zdarza się, że kijki reg

Kijki o stałej długości są mniej poręczne ale są wykonywane przeważnie z lepszych od aluminium materiałów, wykazują lepsza odporność na wstrząsy. Niestety trudniej dobrać je pod względem długości, bo jej wartość ustala producent (zmienia się standardowo o 2,5 cm).

Jeśli zamierzasz częściej chodzić po górach, wybierz regulowane lub wybierz kije nadające się do zarazem do techniki trekingowej jak i nordicowej, jak np. LEKI Traveller Carbon lub LEKI Traveller Alu.

Nie polecam kupowania kijków przez Internet. Nie ma możliwości sprawdzenia ich długości ani jakości. Najlepiej wybrać się do sklepu i poprosić o pomoc kogoś, kto się na tym zna (z doświadczenia wiem, że większość sprzedawców niestety nie ma pojęcia o nordic walking i często nie potrafi dobrać prawidłowej długości).

Polecam wybrać kijki sprawdzonych i uznawanych marek jak LEKI, Fizan, EXEL One Way. Nie kupuj tanich kijków w okolicach 100-150 zł. Zainwestuj od razu w dobre kijki z przeważającą zawartością włókna węglowego w cenie od 250 zł - zobaczysz, że jednorazowy wydatek się opłaci.

Redakcja poleca

REKLAMA