Czy wiesz jak przygotować apteczkę podróżną?

Mniejsze opakowania leków pomogą nam zmniejszyć objętość apteczki/fot. Czerwonamaszyna.pl
Apteczka to podstawowa rzecz, która powinna znaleźć się w twoim bagażu podręcznym podczas podróży. Niezależnie dokąd wyjeżdżasz - nad morze, w góry, w kraju czy za granicą, apteczka podróżna powinna być wyposażona w kilka niezbędnych środków medycznych i leków.
/ 07.10.2010 11:44
Mniejsze opakowania leków pomogą nam zmniejszyć objętość apteczki/fot. Czerwonamaszyna.pl

Koniecznie zaopatrz swoją apteczkę podróżną w leki i środki na najczęstsze dolegliwości podróżnych: środki przeciwbólowe oraz opatrunkowe - plastry, bandaże, opaska uciskowa, woda utleniona, do tego małe nożyczki i pęsetę. Możesz wziąć także maść antybiotykową - przydaje się bardzo podczas wycieczek górskich i leśnych gdy dochodzi do poważniejszych zadrapań, pomaga uniknąć zakażeń.

Zapakuj leki na dolegliwości żołądkowe - najlepiej Smectę oraz przeciwbiegunkowe - polecam Laremit, Nifuroksazyd (na receptę) i węgiel. Zaopatrz się w te leki zwłaszcza gdy wyjeżdżasz do takich krajów jak Egipt, Tunezja, Turcja, Maroko i krajów bliskowschodnich - panuje tam inna flora bakteryjna niż w Europie i niestety często dochodzi do zatruć pokarmowych. Czasami występuje wtedy podwyższona temperatura, dlatego radzę zabrać termometr elektroniczny (bezpieczniejszy niż rtęciowy).

Na przykład będąc w Turcji, w razie drobnych problemów, najlepiej poprosić o poradę w aptece (eczane). Większość leków, które w Polsce są wydawane z przepisu lekarza, w Turcji dostaniemy bez recepty.

Jeżeli cierpisz na chorobę lokomocyjną koniecznie spakuj do apteczki lek przeciwko chorobie lokomocyjnej, ja polecam Aviomarin lub Avioplant. Jeżeli masz lęk przed podróżą polecam wziąć coś rozluźniającego, np. Validol. Jeżeli nie możesz z jakiś powodów przyjmować leków chemicznych, proponuję plastry akupresurowe Transway. Super sprawa, bo w przeciwieństwie do wyżej wymienionych leków działa już po wystąpieniu choroby lokomocyjnej.

Nie zapomnij o olejku do opalania i po opalaniu oraz o maści/piance na poparzenia słoneczne, np. Panthenol lub mleczko Alantan.

W lasach nad jeziorami i w górach przydadzą się środki przeciw insektom i maści na ukąszenia. Na ukąszenia os dobre będzie wapno.

Wyjeżdżając do krajów tropikalnych nie radzę zabierać tony krajowych preparatów przeciw insektom - z doświadczenia wiem, że się nie przydają, bo na tamtejsze owady są po prostu za słabe. Najlepiej wszelkie spraye i balsamy kupować na miejscu. Mają one skład odpowiedni do ochrony przeciw miejscowym insektom.

Nie zabieraj ze sobą antybiotyków! To częsty błąd. Muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach i nie mogą być aplikowane na własną rękę.

Redakcja poleca

REKLAMA