Czy wiesz co zabrać na górski surwiwal?

góry, wycieczka, fotolia
Wybierając się na wyprawę górską powinniśmy przygotować się nie tylko kondycyjnie ale także i od względem wyposażenia. Na górskim survivalu w twoim ekwipunku nie powinno zabraknąć tych kilku rzeczy.
/ 16.07.2011 23:00
góry, wycieczka, fotolia

Kijki trekkingowe – szczególnie przydatne przy schodzeniu w dół po stromiźnie. Podczas wchodzenia pod górę pozwala wyznaczyć i utrzymać rytm marszu. Używając kijków trekkingowych organizm mniej się męczy, ponieważ przerzucasz część sił na kijki – idziesz szybciej z mniejszym nakładem sił.

Ochraniacze na buty i łydki – tzw. stuptuty, szczególnie przydatne na duże śniegi. Chronią przed nasypaniem się do butów śniegu.

Spodnie wysokogórskie – posiadają specjalną warstwę ochronną przed zimnem i wiatrem, rozpinane na całej długości począwszy od nogawki – pozwala to szybko rozebrać się gdy nagle zrobi się ciepło i ubrać z powrotem gdy pogoda się zmieni.

Czapka i kominiarka – czapka koniecznie powinna być gruba, puchowa z podbiciem z polaru zasłaniająca uszy. Najlepsze są andyjki - takie z wiązanymi ochraniaczami na uszy. Czasami czapka może nie chronić dostatecznie przed chłodnym wiatrem, dlatego najlepiej włożyć pod nią kominiarkę z termo aktywnego materiału.

Grube skarpetki – powinieneś wziąć dwie pary – grube ze specjalnego włókna coolmax, które zapobiega poceniu się stóp i zapewnia niezwykłą wygodę stopom. Druga para to kolanówki zakrywające całą łydkę.

Rękawice – grube, ściągane na nadgarstkach, z membraną o działaniu przeciwdeszczowym i przeciwwiatrowym, ze wzmocnieniami aramidowymi na wewnętrznej stronie dłoni i wzmocnieniami zabezpieczającymi przed otarciami na zewnętrznej stronie dłoni. Gdy zrobi się cieplej możesz zmienić ciepłe rękawice na lżejsze softshelowe rękawiczki ze wzmocnieniami.

Bielizna termoaktywna – są to bezszwowe, wykonane z wysoce elastycznej dzianiny, np. seamless collefect, idealnie dopasowane do sylwetki koszulki, bluzy, leginsy i majtki ze specjalnym systemem dociepleń i wentylacji. Dzięki włóknom z jonami srebra jest antybakteryjna, pochłania przykry zapach potu, obniża ryzyko powstania infekcji grzybiczych i szybko schnie.

Śpiwór puchowy - śpiwory o enegonomicznym kształcie mumie; najlepiej wybierać naturalnego puchu np. kaczego. Zewnętrzna powłoka jest wykonana z impregnowanego puchoszczelnego materiału z siateczką Ripstop, ze zwiększoną odpornością na rozdarcia, wnętrze z puchoszczelnego, przyjemnego w dotyku materiału wykonanego w nanotechnologii. Najlepiej wybierać te fluorescencyjnym zamkiem, żeby było widać suwak w nocy i systemem zabezpieczenia materiału przed wcinaniem w zamek.

Czekany i raki - wykonane z bardzo wytrzymałej i lekkiej stali chromowo-molibdenowej. Raki zapewniają doskonałą przyczepność na najtrudniejszych ścianach, w lodzie i mikście. Mają automatyczne zapięcia i pasują do odpowiednio przystosowanych butów trekingowych (ranty) oraz plastikowych skorup.

Redakcja poleca

REKLAMA