Bieganie - rodowód i instrukcja jak zacząć

kampania adidas fot. adidas
Bieganie to nie tylko poświęcenie i wyczerpujące maratony. To idealna forma relaksu i znakomity sposób zrzucenia kilku kilogramów. Zobacz, jak zacząć!
14.08.2018 16:24
kampania adidas fot. adidas

O historii biegania

Już w starożytnej Grecji organizowano zawody, w których ścigali się najmężniejsi zawodnicy. Z tamtego rejonu wywodzi się bowiem tradycja organizowania igrzysk olimpijskich, w których jedną z dyscyplin było właśnie bieganie. W tym miejscu warto wspomnieć również o biegu maratońskim, który swoją tradycją sięga 490 r.p.n.e., kiedy to Grecy zwyciężyli w bitwie z Persami właśnie pod Maratonem. Aby obwieścić zwycięstwo jeden z żołnierzy pobiegł aż do Aten. Po przebyciu 42 km i 195 m żołnierz zmarł.

Dlaczego warto?

Bieganie niweluje stres, podnosi wydolność, zmniejsza ciśnienie tętnicze, przyspiesza metabolizm i dodaje energii. Dodatkowo, według badań, ludzie, którzy regularnie truchtają żyją dłużej i w lepszym zdrowiu.

Pierwsze kroki

Początki są zawsze trudne. Pierwszy trening będzie ciężki. Ale olbrzymia satysfakcja po jego zakończeniu sprawi, że nie będziesz mogła doczekać się kolejnego biegania.

1. Pamiętaj o rozgrzewce


Aby nie narazić się na kontuzję do treningu musisz odpowiednio się przygotować. Zanim zaczniesz biec przejdź szybko kilkaset metrów, następnie - potruchtaj najwolniej jak tylko się da przez 5 minut. Kiedy skończysz - zatrzymaj się i przejdź do rozciągania. Nie pomijaj żadnej partii ciała. Kiedy skończysz jesteś gotowa - możesz zacząć bieg!

2. Zacznij od marszobiegów


Maszeruj 3–4 razy w tygodniu. Taka ilość treningów jest optymalna, jeśli chodzi o osiągnięcie pierwszych efektów (nie zniechęcisz się!), a także wdrożenie organizmu w tego rodzaju ćwiczenia. Przez pierwsze 2–3 tygodnie trenuj w rytmie 10 minut marszu, 5 minut truchtu i tak na zmianę przez minimum 45 minut. Jeśli uda ci się biec dłużej, śmiało próbuj! Dla zdrowia :)

3. Po trzech tygodniach zintensyfikuj trening

Pierwsze próby masz już za sobą. Teraz nadszedł czas na poznanie wytrzymałości swojego organizmu. Postaraj się biec bez przerwy 40 minut. Jeśli czujesz zmęczenie, przerwij bieg na 5 minut i w tym czasie maszeruj nie zwalniając przy tym tempa. Pamiętaj! Musisz stopniowo wydłużać sobie czas odcinka pokonywanego biegiem. Nie wszystko naraz :)

Pamiętaj też o wygodnych spodniach dresowych!

Więcej informacji o informacji znajdziesz na: www.micoach.pl, www.micoach.com, www.adidas.pl/Running i www.facebook.com/adidasRunningPL.