Antykoncepcja a ciąża - fakty i mity

Antykoncepcja a ciąża - fakty i mity fot. Fotolia
Sprawdź, co powinnaś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dziecko.
02.08.2019 15:21
Antykoncepcja a ciąża - fakty i mity fot. Fotolia

Na pewno słyszałaś, że antykoncepcja może negatywnie wpływać na zajście w ciążę, a nawet na zdrowie małego dziecka. A przecież każda Mama pragnie, aby jej Maluszek urodził się zdrowy
i prawidłowo się rozwijał. Kiedy odstawić pigułki antykoncepcyjne i jak zadbać o to, żeby nie wpłynęły niekorzystnie na dziecko? Sprawdzamy prawdziwość najczęstszych mitów na temat wpływu antykoncepcji na ciążę.

MIT 1 – próby zajścia w ciążę mogą trwać tyle samo lat, ile kobieta przyjmowała doustną antykoncepcję

Po odstawieniu antykoncepcji płodność kobiety wraca do normy bardzo szybko. Z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest możliwe już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek. Kobieta jest więc ponownie płodna niemal od razu, jednak organizm potrzebuje kilku tygodni, żeby uregulować gospodarkę hormonalną i zgromadzić, niezbędne w czasie ciąży, witaminy i minerały.

MIT 2 – foliany, w tym kwas foliowy, są potrzebne kobietom tylko
w pierwszym trymetrze ciąży

Antykoncepcja, zwłaszcza przyjmowana długotrwale, obniża w organizmie kobiety poziom folianów
witamin należących do grupy B. Są one niezwykle ważne dla naszego zdrowia, gdyż biorą udział w procesach podziału komórkowego oraz przyczyniają się do prawidłowego tworzenia krwi, a także właściwego formowania łożyska.

W okresie ciąży foliany chronią też dziecko, zmniejszając ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca czy układu moczowego. Dlatego ich właściwy poziom ma ogromne znaczenie na etapie przygotowań do ciąży. Lekarze rekomendują suplementację folianami co najmniej 6 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę.

Możesz też rozważyć przyjmowanie folianów podczas stosowania antykoncepcji, żeby nie dopuścić do znacznego obniżenia ich stężenia. Poziom ten najlepiej uregulujesz przyjmując preparaty, zawierające aktywną formę folianów – metafolinę. Wtedy będziesz miała pewność, że organizm przyswoi tak istotne dla zdrowia Twojego i Maleństwa składniki.

MIT 3 – antykoncepcja wpływa negatywnie na zdrowie dziecka

Hormony, zawarte w tabletce antykoncepcyjnej nie kumulują się w organizmie. Oznacza to, że po odstawieniu nie wpływają niekorzystnie na ciążę i zdrowie dziecka.

Natomiast niebezpieczny dla zdrowia maleństwa może być niedobór kwasu foliowego u matki. Dlatego tak ważna jest suplementacja jeszcze przed ciążą. Najlepiej w łatwo przyswajalnej i aktywnej formie.

MIT 4 – antykoncepcja hormonalna zwiększa prawdopodobieństwo ciąży mnogiej

Badania wykazały, że podczas stosowania niskich dawek hormonów (obecnie pigułka zawiera 250 razy mniej hormonów niż 50 lat temu!) prawdopodobieństwo ciąży mnogiej wynosi 1:80, przy średniej 1:83. Taki wynik pokazuje, że nie ma znaczącej różnicy w przypadku stosowania  antykoncepcji.

Kiedy podejmiesz decyzję o odstawieniu antykoncepcji, pamiętaj, żeby skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem, który omówi różne możliwości oraz zaproponuje najlepszy czas na realizację Twojego planu. Można też przerwać stosowanie antykoncepcji po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania, przepisanego przez lekarza. Okres powinien wrócić do normy w ciągu kilku tygodni. Dobrze jest jednak wykorzystać ten czas i uzupełnić ewentualne niedobory witamin i kwasu foliowego w organizmie.
 

Redakcja poleca

REKLAMA