POLECAMY

Kalendarz ząbkowania dziecka

Jesteś ciekawa, kiedy pojawi się pierwszy ząbek u twojego maluszka? Zajrzyj do naszego kalendarza ząbkowania. Z myślą o tobie przygotowałyśmy specjalny kalendarz ząbkowania, w którym sprawdzisz kolejność pojawiania się zębów w buzi twojego dziecka.

Już niebawem twój maluszek będzie miał 20 małych ząbków mlecznych (dorosły człowiek posiada 32 zęby stałe). Większość dzieci ząbkuje według schematu, który przedstawiamy w poniższym kalendarzu ząbkowania. Pamiętaj jednak, że kolejność zębów, które pojawią się u twojego maluszka może być troszkę inna. Nie jest to jednak nic niepokojącego. Tak po prostu zdecydowała natura.

Dolne jedynki

Pierwszymi ząbkami, które się wyrzynają są dolne jedynki. Następuje to między 6 a 10 miesiącem życia maluszka. Wyrzynanie się dolnych jedynek może być niestety bolesne dla dziecka. Jedynki mleczne na ogół wypadają około 6 – 7 roku życia.

Polecamy na Babyonline.pl: Jak zapobiec wadom zgryzu u dziecka?

Górne jedynki

Następnymi ząbkami są górne jedynki, które wyrzynają się między 8 a 12 miesiącem życia dziecka. Podobnie jak pojawianie się pierwszych dolnych jedynek, twoje dziecko będzie odczuwało ból. Pomocne będą chłodne gryzaki, które przyniosą ulgę. Jedynki mleczne na ogół wypadają około 6 – 7 roku życia.

Górne dwójki

Górne dwójki wyrzynają się między 9 a 13 miesiącem życia dziecka. Dla twojego maluszka nie powinno być już to tak bolesne. Ząbki te wypadną około 7 – 9 roku życia.

Zobacz także: Kiedy u niemowlaka pojawiają się pierwsze ząbki?

Dolne dwójki

Dolne dwójki wyrzynają się  dopiero po ukończeniu przez malucha roku. Tak jak pojawienie się górnych dwójek nie powinno sprawiać twojemu dziecku bólu. Ząbki wypadną około 7 – 8 roku życia.

Górne i dolne czwórki

Górne i dolne czwórki pojawiają się między 12 a 18 miesiącem życia maluszka. Bywa, że wyrzynanie się tych ząbków jest bardzo bolesne. Tak jak wcześniej pomocny będzie chłodny gryzak lub specjalny żel, który podobnie jak gryzak przynosi ulgę. Zęby wypadają około 9 -12 roku życia.

Górne trójki (zwane kłami)

Górne trójki, zwane kłami, wyrastają między 15 a 20 miesiącem życia. Wyrzynanie się trójek jest dla maluszka niestety bardzo bolesne. Jeśli chcesz choć trochę załagodzić ból, owiń kostkę lodu w szmatkę i takim kompresem zrób dziecku masaż dziąseł. Ząbki wypadają na ogół około 9 – 12 roku życia.

Dolne trójki (zwane kłami)

Dolne trójki, zwane kłami, wyrastają między 17 a 19 miesiącem życia. Tak samo jak wyrzynanie się górnych trójek, pojawienie się dolnych trójek jest tak samo bolesne dla dziecka. Nawet delikatne dotknięcie miejsce wyrastania ząbka sprawia ogromny ból. Smaruj dziąsła żelem przeciwbólowym na ząbkowanie. Jeśli i to nie pomoże, sięgnij po środek przeciwbólowy ( np. w czopku) odpowiedni do wieku maluszka. Ząbki wypadają około 9 -12 roku życia.

Górne i dolne piątki

Górne i dolne piątki to ostatnie zęby mleczne, które wyrzynają się między 2 a 3 rokiem życia. Maluch niestety może odczuwać ból z powodu wyrzynania się ostatnich ząbków. Podawaj dziecku do picia chłodne napoje. To trochę załagodzi ból. Piątki wypadają około 10 -12 roku.

Dowiedz się więcej o ząbkowaniu z naszego forum medycznego.

Zobacz także: Sposoby na bolesne ząbkowanie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (56)
/rok temu
Reklamy na tej stronie są bardzo natretne, nie da się nic przeczytać
/rok temu
Nie stresuj się psującymi ząbkami, mój synek nie miał dwóch latek a już miał plombę w dwóch czwórkach. Mimo iż nie daje mu słodyczy i dbamy o ząbki, to i tak szybko się psują. Prawie przy każdym wyżynającym się ząbku Maciuś miał gorączkę i biegunkę. Podawałam mu wtedy syrop przeciwbólowy i orsalit żeby się nie odwodnił. Dentinox i schłodzone gryzaki/marchewka również mu pomagały.
/rok temu
U mojego syna ząbki również wychodziły wcześnie i po kilka naraz. Kiedy skończył rok miał 16 ząbków. W tym okresie często smarowałam mu dziąsła żelem dentinox, podawałam schłodzone gryzaki, czasami krople Camilla oraz ibuprofen w syropku – milifen. Noce w większości przesypiał ale w ciągu dnia był marudy, ciągle coś wpychał do buzi. No i teraz mamy inny problem bo ząbki zaczęły się psuć, więc horroru z ząbkami ciąg dalszy.
POKAŻ KOMENTARZE (53)