POLECAMY

Kalendarz wyrastania zębów stałych

Czas wypadania zębów mlecznych i wyrastania zębów stałych, to okres najważniejszych zmian w zgryzie małego człowieka. Przygotowałyśmy dla ciebie kalendarz, który podpowie kiedy i w jakiej kolejności pojawią się zęby stałe twojemu dziecku.

 Górne i dolne  pierwsze trzonowce stałe

Pierwszymi stałymi zębami są zazwyczaj górne i dolne trzonowce ( zwane potocznie szóstkami). Wyrastają już między 6 a 7 rokiem życia dziecka. Pamiętaj, że wyrastanie zębów stałych nie jest bolesne dla twojego dziecka.

Pierwsze dolne  i górne jedynki stałe

Kolejnymi zębami stałymi, które urosną dziecku są dolne i górne jedynki. Zazwyczaj pojawiają się między 7 a 9 rokiem życia.

Dwójki dolne i górne stałe

Po dolnych i górnych jedynkach wyrastają dwójki dolne i górne. Dzieje się to między 8 a 9 rokiem życia.

Górne i dolne pierwsze przedtrzonowce stałe

Kolejnymi ząbkami, które powinny się pokazać to potocznie zwane czwórki. Wyrastają między 10 a 11 rokiem życia. Pamiętaj, by uczyć dziecko dokładnego i systematycznego mycia zębów!

Górne i dolne drugie przedtrzonowce stałe

Kolejne zęby stałe to piątki. Wyrastają między 10 a 12 rokiem życia. Warto pomyśleć o wizycie u ortodonty. Dzięki temu już we wczesnym etapie będziesz mogła uchronić dziecko przed poważnymi wadami zgryzu.

Trójki  górne i dolne stałe

Trójki (zwane kłami)  wyrastają między 11 a 12 rokiem życia.

Górne i dolne drugie trzonowce stałe

Górne i dolne drugie trzonowce stałe (zwane siódemkami) pojawiają się między 12 a 13 rokiem życia.

Górne i dolne trzecie trzonowce stałe

Ostatnimi zębami stałymi, które rosną to górne i dolne trzecie trzonowce (zwane ósemkami lub zębami mądrości). Zazwyczaj wyrastają między 17 a 21 rokiem życia.

Dowiedz się więcej na temat zębów stałych u dzieci z naszego forum medycznego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (56)
/2 tygodnie temu
mam 11 lat w czerwcu 2017 rusza mi się trójka ale nie wiem czy ją wyrwać bo myślałam że to stały :)
/11 miesięcy temu
Pracuję z dziećmi w różnym wieku. Zauważyłam, że wiek wypadania pierwszych mleczaków bardzo się obniżył. U większości dzieci w wieku 5-6 lat widzę już wymienione dolne 1, u 7 latków górne. Większość 8 latków ma już 8 zębów stałych (1 i 2)
/rok temu
Najważniejsze jest to, abyście dziecku zapewnili stałe tempo rozwoju zębów, aby były one zdrowe. Dopiero wtedy stopniowo można rzeczywiście uzyskać taki efekt, jakiego chcecie. Nie da się tego zrobić od razu, ale stopniowo zakładane cele na bank zrealizujecie.
POKAŻ KOMENTARZE (53)