POLECAMY

Kalendarz wyrastania zębów stałych

Czas wypadania zębów mlecznych i wyrastania zębów stałych, to okres najważniejszych zmian w zgryzie małego człowieka. Przygotowałyśmy dla ciebie kalendarz, który podpowie kiedy i w jakiej kolejności pojawią się zęby stałe twojemu dziecku.

 Górne i dolne  pierwsze trzonowce stałe

Pierwszymi stałymi zębami są zazwyczaj górne i dolne trzonowce ( zwane potocznie szóstkami). Wyrastają już między 6 a 7 rokiem życia dziecka. Pamiętaj, że wyrastanie zębów stałych nie jest bolesne dla twojego dziecka.

Pierwsze dolne  i górne jedynki stałe

Kolejnymi zębami stałymi, które urosną dziecku są dolne i górne jedynki. Zazwyczaj pojawiają się między 7 a 9 rokiem życia.

Dwójki dolne i górne stałe

Po dolnych i górnych jedynkach wyrastają dwójki dolne i górne. Dzieje się to między 8 a 9 rokiem życia.

Górne i dolne pierwsze przedtrzonowce stałe

Kolejnymi ząbkami, które powinny się pokazać to potocznie zwane czwórki. Wyrastają między 10 a 11 rokiem życia. Pamiętaj, by uczyć dziecko dokładnego i systematycznego mycia zębów!

Górne i dolne drugie przedtrzonowce stałe

Kolejne zęby stałe to piątki. Wyrastają między 10 a 12 rokiem życia. Warto pomyśleć o wizycie u ortodonty. Dzięki temu już we wczesnym etapie będziesz mogła uchronić dziecko przed poważnymi wadami zgryzu.

Trójki  górne i dolne stałe

Trójki (zwane kłami)  wyrastają między 11 a 12 rokiem życia.

Górne i dolne drugie trzonowce stałe

Górne i dolne drugie trzonowce stałe (zwane siódemkami) pojawiają się między 12 a 13 rokiem życia.

Górne i dolne trzecie trzonowce stałe

Ostatnimi zębami stałymi, które rosną to górne i dolne trzecie trzonowce (zwane ósemkami lub zębami mądrości). Zazwyczaj wyrastają między 17 a 21 rokiem życia.

Dowiedz się więcej na temat zębów stałych u dzieci z naszego forum medycznego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (49)
/rok temu
Gdzie to się robi
/rok temu
ósemki nie wszystkim wyrastają jedni mają 4 drudzy 2 a inni wcale to są zęby mądrości sa bez korzenia i szybko się psują
/rok temu
moja córka ma 5 lat wyrosły jej szóstki górne i dolne no i jedynki na dole stałe ale gdy miała 4 miesiące to miała pierwsze zęby i do roku wszystkie już miała mleczne
POKAŻ KOMENTARZE (46)