Zdaniem dietetyków dzień rozpoczęty bez porządnego, pełnowartościowego śniadania w żadnym przypadku nie jest dobrym dniem dla naszego zdrowia. Z tego powodu zalecają zajadanie się pysznymi kanapkami pełnymi warzyw lub korzystanie z dobrodziejstwa śniadaniowych płatków. Jak się jednak okazuje, te które znajdują się na sklepowych półkach absolutnie nie są ani dietetyczne, ani tym bardziej zdrowe. Oto odpowiedzi na pytanie "dlaczego"...
Nadmiar cukru i niedosyt błonnika
Przepyszne czekoladowe kuleczki czy poduszeczki o smaku kokosa, choć zadowalają nie jedno podniebienie, nie dużo mają wspólnego z zasadami zdrowego odżywiania. Dlaczego? Bo średnia zawartość cukru przypadająca na 100 g tego produktu to aż 28%! Ale to nie wszystko. "Wysoka" zawartość błonnika pokarmowego, która zachęca nas do kupna płatków, w rzeczywistości okazuje się jedynie śladowa. Z tego powodu wyrzućmy jak najszybciej z naszego jadłospisu ten poranny smakołyk...
Jak wybierać wartościowe płatki śniadaniowe?
Przede wszystkim zacznijmy czytać etykiety! Najistotniejsze informacje to:
* zawartość cukru - wybierajmy płatki, które mają go mniej niż 6 g/100 g
* zawartość błonnika - niech nasze płatki mają go w sobie więcej niż 3 g/100 g
* zawartość sztucznych barwników - najlepiej, jeśli wcale ich nie będzie
* lista składników - niech będzie jak najkrótsza
Musli własnej roboty
Jeśli chcesz mieć pewność, że rozpoczynasz dzień w odpowiedni sposób, samodzielnie skomponuj płatki śniadaniowe. Do dyspozycji masz:
* Płatki owsiane - są bogate w białka i tłuszcze, a więc najbardziej kaloryczne. Ale to wcale nie oznacza, że są złe. Owies to magnez, potas, fosfor i witamina B1, które regulują metabolizm. Dobre dla osób pracujących fizycznie i zmęczonych.
* Płatki jęczmienne - są świetnym źródłem minerałów. Mają mało białka, ale dużo składników mineralnych: wapnia, fosforu, potasu, żelaza i magnezu oraz witaminę D. Znakomite dla dzieci i nastolatków.
* Płatki żytnie - regulują przemianę materii. Bogate w żelazo, magnez, potas, fluor i wapń. Polecane osobom dbającym o linię.
Do tego każdego dnia wybieraj inne dodatki. Wśród nich mogą być figi, daktyle, orzechy, migdały, suszone jabłka i śliwki, rodzynki, banany, siemię lniane czy pestki słonecznika.
Płatki śniadaniowe pod lupą
fot. Panthermedia
Zdaniem wielu dzień bez płatków śniadaniowych to dzień stracony... A okazuje się, że te dostępne w sklepach wcale nie są zdrowe!