1. Przy podgrzewaniu parówek pęka na nich osłonka i tracą smak. Opłukane parówki włóż do ciepłej wody i podgrzewaj, nie dopuszczając do zagotowania. Osłonka nie popęka, będą soczyste.
2. Sałata po polaniu sosem jest bez smaku. Sałatę opłucz dokładnie i starannie osącz. Pozostawiona na liściach woda rozwadnia sos i sałata jest niesmaczna.
3. Ziemniaki są na wierzchu rozgotowane, a w środku surowe. Gotuj je na umiarkowanym ogniu, wtedy miękną równomiernie. Duży ogień wcale nie przyśpiesza gotowania. Ziemniaki powinny być jednakowej wielkości, większe przekrój.
4. Wołowina jest twarda nawet po dwóch godzinach gotowania. Po godzinie duszenia czy gotowania dodaj łyżkę wódki i duś jeszcze 10 min, mięso na pewno zmięknie.
5. Kotlety są smaczne, ale niezbyt kształtne. Kotlety rozbij dłonią albo włóż między folię i lekko uderzaj drewnianym tłuczkiem. Brzeg (przy schabie czy rostbefie) ponacinaj, a przy smażeniu nie podwinie się.
6. Przy smażeniu mięsa lub ziemniaków tłuszcz gwałtownie się rozbryzguje. Kotlety i ziemniaki po opłukaniu dokładnie osusz, łatwiej się przyrumienią i tłuszcz nie będzie pryskał. Ziemniaki nie będą przywierały do dna patelni, jeśli posypiesz je odrobiną mąki.
7. Upieczone ciasto jest smaczne, ale twarde. Przedobrzyłaś, dodając za dużo cukru, trzeba trzymać się przepisu. Lepiej mniej posłodzić, a potem posypać ciasto cukrem pudrem albo posmarować polewą czy lukrem.
8. Przesoliłaś zupę. Uratujesz ją, jeśli włożysz surowy, pokrojony ziemniak i ugotujesz albo wsypiesz do płóciennego woreczka szklankę ryżu i ugotujesz w zupie. Te produkty wchłoną nadmiar soli.
9. Świeżo upieczone ciasto kruszy się podczas krojenia. Przed krojeniem podgrzej nóż, a nie będzie się kruszyło. Ładnie pokroisz tort, kiedy zanurzysz nóż w ciepłej wodzie.
10. Zupa jarzynowa jest bez smaku chociaż dałaś pęczek włoszczyzny. Nie wrzucaj warzyw na wrzątek, tylko do zimnej wody, a wydobędziesz z nich cały smak.
11. Wrzuciłaś do sosu trzy ząbki czosnku a wcale ich nie czuć. Czosnek wkłada się pod koniec gotowania, wtedy nada potrawie smak i aromat.
12. Pieczeń rozpada się przy krojeniu. Każde mięso: surowe, pieczone, czy gotowane kroimy zawsze ostrym nożem w poprzek włókien, wtedy zachowa swoją formę.