NOH8 - Mateusz Pirszel i Polska przeciwko dyskryminacji

Co dzień, tysiące razy wdychamy i wydychamy powietrze. Niestety nikt z nas nie ma możliwości przebywania non stop w otoczeniu czystego świeżego powietrza, a wręcz przeciwnie, większość dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.
/ 19.05.2011 07:50

NOH8 inaczej cichy protest to kampania mająca na celu legalizację związków homoseksualnych. Na plakatach popierających inicjatywę pojawił się Brad Pitt, Jane Lynch, siostry Kardashian, Ashlee Simpson, Tara Reid, Tori Spelling i JOJO. Polską stronę reprezentuje Joanna Krupa i Iza Miko. O tym, czy polski sprzeciw ma jakieś znaczenie opowiada Mateusz Pirszel, promotor. 

Stara się o zorganizowanie kampanii NOH8 w Polsce i mam już spore wsparcie w tej sprawie, zarówno ze strony mediów jak i samych ludzi a w szczególności  młodzieży. Jak sam przyznaje, nie brał udziału w oficjalnej sesji zdjęciowej prowadzonej przez Adama Bouska, ale to tylko kwestia czasu. W rozmowie z Mateuszem, fotograf opowiadał o chęci odwiedzenia Polski, stad jego jeszcze większe za angażowanie w kampanię. Na oficjalnej stronie Facebook NOH8 Poland, kampania  cieszy się sporym zainteresowanie. 

We-Dwoje.pl : Akcja NOH8 jest już dość popularna za oceanem a do naszych mediów dotarła dopiero po zaangażowaniu gwiazd show biznesu. Czy miałeś okazję rozmawiać na ten temat z Adamem?

Mateusz Pirszel: Tak, wykazał zainteresowanie przyjazdem do naszego kraju. Do samej rozmowy doszło na początku lutego. Kampania jeszcze na tamten czas nie ruszyła w świat. Adam walczył przeciwko kalifornijskiej ustawie numer 8 po tym jak wznowiono zakaz małżeństw tej samej płci jednakże dzięki znanym nazwiskom kampania stała się symbolem walki z dyskryminacją na całym świecie. 

We-Dwoje.pl: To prawda, wzięła w niej nawet żona senatora, który walczył w wyborach z Brackiem Obamą. 

M. P: W kampanię również dość mocno włączyła się wokalistka Lady Gaga, która nie wątpliwie jest obrońcą praw homoseksualistów.

We-Dwoje.pl: Mówimy o tym co za oceanem, a jak wygląda zaangażowanie w kampanię NOH8? Kto z polskich celebrytów jest zainteresowany udziałem?

M. P: Są to pewne warunki jakie Polska musi spełniać, jednakże nie mogę o nich wypowiadać się publicznie, oczekuje tego od nas NOH8 Campaign. 

We-Dwoje.pl: Niektóre Polki już wzięły udział w kampanii Joannna Krupa z siostra, oraz aktorka Iza Miko. 

M. P: Liczymy że po nagłośnieniu sprawy otrzymam odzew od Polskich celebrytów z chęcią włączenia się w akcje, również sam postaram się o pewne nazwiska. 

We-Dwoje.pl: Możesz je zdradzić?

M.P: Nie wątpliwie zależało by mi na Pani Dodzie, Ania Mucha, Michał Piróg, Maryla Rodowicz. Ze zrobionej na oficjalnym fanklubie NO H8 sondzie ludzie również podzielili moje zdanie. Największe poparcie pierwszej piątki: Kuba Wojewódzki, Michał Piróg, Doda, Anna Mucha oraz  Marylę Rodowicz. 

We-Dwoje.pl: Rozumiem, że o akcji możemy mówić dopiero po spełnieniu warunków? Zatem kiedy możemy się spodziewać że zostaną one spełnione?

M.P: O akcji możemy mówić już teraz. Ważne jest to by Polska była dobrze poinformowana o akcji. Jak i same gwiazdy. Liczę również na pomoc w organizacji kampanii.

We-Dwoje.pl: Jakie masz oczekiwania wobec polskiej edycji, powiedz czy jesteś jedynym przedstawicielem tej tematyki w kraju?

M.P: Jeśli chodzi o kampanię NO H8 to tak. Sam staram się o ta kampanię bo wiem że warto walczyć o nasze prawa, a to że akcja cieszy się taka popularności i jest mile odbierana cieszy i motywuje. Bardzo miłe jest to że powstała nawet fanowska strona na Facebook o kampanii gdzie młodzi ludzie dodają swoje zdjęcia z logiem kampanii na twarzy. Chętnie również wypowiadają się na swoich blogach na ten temat.

We-Dwoje.pl: Dlaczego uważasz że warto o tym mówić? Nie sądzisz, że polska to zbyt katolicki kraj, żeby respektować w pełni homoseksualistów?

M.P: Polska powoli się do tego przygotowuje. Coraz częściej poruszany jest temat homoseksualizmu chociażby w filmach, chociażby Sala Samobójców. Również coraz częściej poruszany jest ten temat w Polityce.  Myślę że delikatny przekaz jaki ma kampania NO H8 zostanie pozytywnie odebrana przez Polaków. Widać po zdjęciach Adama że nie maja one wywołać skandalu. Nie o to tu chodzi.

We-Dwoje.pl: Akcja usta zaklejone taśmą budzą zaciekawienie. Jaka jest ich symbolika?

M.P: Kampania zwana jest również cichym protestem. Stąd zaklejone usta u ludzi. Chciałbym, aby ludzie cieszyli się miłością do drugiej osoby i pozwolili na nią również innym. Liczę na pozytywne przyjecie akcji gdy juz wkroczy ona do Polski. Zarówno przez gwiazdy jak i wszystkich ludzi.

Więcej informacji o akcji znajdziesz w : Iza Miko walczy o prawa homoseksualistów

fot. własność M. Pirszel