Taniec wesele para młoda fot. Adobe Stock

Sukienka na poprawiny dla panny młodej – biała, czy kolorowa?

Poprawiny odbywające się na drugi dzień po weselu to wspaniała okazja do przeżycia pięknych chwil z młodymi jeszcze raz! Odbywają się już w o wiele bardziej swobodnej atmosferze, niż wesele, dlatego można pozwolić sobie również na luźniejsze stroje. Sukienka na poprawiny dla panny młodej nie musi być więc już ani długa, ani biała!
Wioletta Górecka / 03.10.2018 14:46
Taniec wesele para młoda fot. Adobe Stock

Poprawiny to forma kontynuacji wesela na drugi dzień. To tradycja chętnie kontynuowana przez wiele par młodych, szczególnie zaś tych, które organizowały ogromne wesele i nie miały czasu na spokoje porozmawianie z każdym z gości. Atmosfera jest o wiele luźniejsza, stres związany z organizacją ślubu i wesela zazwyczaj już opada, a wszyscy mają okazję zabawić się doskonale jeszcze raz! Jaką sukienkę na poprawiny powinna wybrać panna młoda?

Poprawiny – przeżyjmy to jeszcze raz!

Główną zasadą poprawin jest zabawa i tańce w luźnej atmosferze. Młodzi nie muszą już trzymać ręki na pulsie i pilnować każdego szczegółu wesela. Poprawiny są więc świetną okazją do tego, by młodzi w końcu pobawili się na luzie, już wypoczęci!

Zasady obowiązujące na poprawinach są o wiele luźniejsze, niż w przypadku wesela. Dotyczy to przede wszystkim strojów. Panie mogą odrzucić szpilki w kąt, na rzecz miękkich i wygodnych balerin, a panowie mogą zostawić krawaty i muszki w pokojach. Również panna młoda ma o wiele większą swobodę – nie musi drugi raz zakładać sukni ślubnej ani układać misternej fryzury. Powinno być elegancko i z klasą, jednak ma być przede wszystkim wygodnie!

Sukienka na poprawiny dla panny młodej

Oczywiście jeśli świeżo upieczona żona ma ochotę, jak najbardziej może założyć suknię ślubną i bawić się w niej do białego rana. Większość sukien wygląda przepięknie, jednak rzadko kiedy ten urok idzie w parze z wygodą – dotyczy to przede wszystkim długich fasonów.

Dlatego na poprawinach wszystkie chwyty są dozwolone! Panna młoda może więc założyć sukienkę, jaka tylko się jej podoba. Wcale nie musi to być ani suknia ślubna, ani inna w kolorze bieli. Srebrna, złota, granatowa, a nawet kolorowa i wzorzysta sukienka będzie doskonała, jeśli tylko będzie to sukienka wyjściowa. Może być krótka i cienka oraz zwiewna, a zamiast szpilek na nogach młodej żony jak najbardziej mogą znaleźć się baleriny.

Co założyć na poprawiny? Oryginalne pomysły

Nowoczesna moda ślubna

Moda ślubna ulega takim samym, ogromnym przemianom jak inne jej dziedziny, a tradycje ulegają zatarciu, wypierane przez nowoczesność. Dziś nikogo nie dziwi już panna młoda idąca do ołtarza w sukni niekoniecznie białej – modne są kolorowe suknie ślubne (w kolorze brzoskwini, ecru, kremowe, a nawet błękitne czy w kolorze pudrowego różu).

Poprawiny nie są obowiązkową częścią uroczystości ślubnych, a decyzja o ich organizacji zależy od indywidualnych preferencji pary młodej. Tym bardziej więc zasady poprawin są swobodniejsze, niż w przypadku wesela. Oznacza to również pełną swobodę zarówno w formie organizacji tej imprezy, jak i strojów. Ma być przede wszystkim swobodnie i wygodnie!

Czytaj także:
Zastaw się, a postaw się, czyli wesele po polsku! 
Ślub w Boże Narodzenie - pomysł idealny, czy katastrofa?