zaręczyny fot. Fotolia

Oświadczyny - przygotowanie teoretyczne. Jak podejść do tematu?

Zaręczyny to najważniejszy moment przełomowy w życiu pary. Podajemy ci trochę teorii - jak to wyglądało kiedyś, czy oświadczyny i zaręczyny to naprawdę to samo?
/ 22.02.2019 15:43
zaręczyny fot. Fotolia

Wręczenie swojej wybrance pierścionka z pytaniem o to, czy zostanie żoną, to jeden z najpiękniejszych momentów przełomowych w związku. Po ogłoszeniu radosnej nowiny rodzinie i przyjaciołom, zwykle rozpoczyna się od razu przygotowania do ślubu. 

Planujesz poprosić o rękę swoją kobietę? Zanim to zrobisz, przeczytaj, co chcemy ci przekazać! Może jeszcze tego nie wiesz, a to dość istotne. 

"Czy zostaniesz moją żoną?" - jak podejść do tematu?

Po latach chodzenia ze sobą nastaje długo oczekiwany moment oświadczyn. Sytuacja stresująca głównie dla mężczyzny, który musi sprawić, aby ta chwila była najpiękniejszym momentem w życiu swojej wybranki. Pojawia się wtedy zasadniczy problem. Mianowicie panowie zastanawiają się nad miejscem tej "uroczystości". W restauracji przy świecach, w towarzystwie przyszłych teściów, a może nad jeziorem? 

Kiedy się oświadczyć? 

Na to pytanie nigdzie nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Myśl o planowaniu wspólnego życia pojawia się w głowie każdego mężczyzny w różnym czasie. Sztuką jest wybrać odpowiedni moment, aby oświadczyć się swojej przyszłej żonie. Przed uklęknięciem na kolanie przed swoją wybranką, mężczyzna musi odpowiedzieć na kilka niezbędnych pytań:

  • Czy chcę właśnie z nią spędzić resztę swojego życia?
  • Czy jestem pewny swojej decyzji?
  • Czy jestem przygotowany mentalnie i finansowo do założenia rodziny?
  • Czy ta decyzja nie jest podjęta pod naciskiem innych osób?

Jeśli na trzy pierwsze odpowiedzi przyszły małżonek odpowie "tak", a także z pewnością stwierdzi, że ta decyzja jest podjęta tylko przez niego, może śmiało przystępować do uroczystości oświadczyn. Bardzo ważne jest trzecie pytanie.

Bowiem oprócz mentalnego nastawienia do przyszłego życia, bardzo ważna jest kwestia finansów. Przyszły mąż powinien zapewnić żonie oraz swoim dzieciom godziwe życie. Nie wypada więc, aby w chwili oświadczyn był człowiekiem bezrobotnym, bez jakichkolwiek perspektyw na przyszłość.

Zaręczyny jak z bajki - oto kilka pomysłów na naprawdę niecodzienne oświadczyny!

Oświadczyny a zaręczyny - czy jest jakaś różnica?

Wielu ludzi sądzi, że zaręczyny i oświadczyny są tym samym. Okazuje się jednak, że nie do końca. Oświadczyny są pierwszym punktem w drodze do przysięgi przed Bogiem. Mężczyzna zwykle w jakimś cichym i spokojnym miejscu oświadcza się kobiecie, prosząc ją o rękę.

W tym samym dniu lub w innym, wcześniej ustalonym terminie, para powinna udać się do przyszłych teściów i poprosić o wyrażenie zgody na ślub, bądź też tylko poinformować o oświadczynach. Następnie w obecności rodziców panny młodej, mężczyzna wręcza swojej ukochanej zaręczynowy pierścionek.

Od tego momentu, aż do ślubu, młodzi wstępują w związek narzeczeństwa. Zatem główną różnicą pomiędzy oświadczynami i zaręczynami jest kontekst tych uroczystości. Oświadczyny są z reguły ważniejsze, gdyż dotyczą tylko i wyłącznie przyszłych małżonków. Natomiast zaręczyny odbywają się w obecności przyszłych teściów pana młodego i są bardziej elementem tradycji.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy i dlaczego?

Jak zwykle wyglądają oświadczyny?

Pomimo zachodzących zmian w mentalności współczesnych ludzi, w wielu sytuacjach nadal główną rolę odgrywa tradycja. Często panowie wiele czerpią z tradycyjnych form oświadczyn. Poniżej opisujemy krok po kroku tradycyjną formę oświadczyn:

  • wybranie cichego i spokojnego miejsca
  • wręczenie młodej pani kwiatków
  • uklęknięcie na jedno kolano
  • poproszenie o rękę ukochanej wybranki

Tradycyjne oświadczyny mogą odbywać się w domu panny lub pana młodego. Równie dobrze narzeczony może zabrać wybrankę do restauracji, gdzie po kolacji przy świecach rozpocznie ceremonię oświadczyn.

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Czy są na to jakieś reguły?

A gdyby tak... Jak oświadczyć się w nietuzinkowy sposób?

Większość mężczyzn pragnie, aby ich kobiety moment oświadczyn zapamiętały na całe życie. Dlatego szukają oryginalnego sposobu na przeżycie tej podniosłej chwili. Dla nich oświadczyny mają być nie tylko wyrecytowaniem "oklepanych" słów, ale towarzyszyć ma im dreszczyk emocji, romantyzmu i oryginalności. Przedstawiamy zatem pięć sposobów na jedynie w swoim rodzaju oświadczyny:

Na imprezowo

Ta forma oświadczyn musi być przygotowana odpowiednio wcześnie i ustalona z szefem danej dyskoteki. Mężczyzna zabiera swoją wybrankę na imprezę, a podczas szaleńczego tańca na telebimie pojawia się napis "Czy wyjdziesz za mnie?" . Wtedy mężczyzna bez słów wręcza ukochanej pierścionek i czeka na odpowiedź.

Oświadczyny na antenie 

Młody pan kilka dni wcześniej dzwoni do lokalnego radia z prośbą o nadanie komunikatu przez prowadzącego o danej godzinie. Następnie zasiada ze swoją wybranką w wygodnym fotelu, włącza radio i prowadzący zapowiada : "Przerywamy audycję, by nadać specjalny komunikat....". Taka forma oświadczyn może być dla panny młodej niesamowitym przeżyciem.

"Dancing in the rain" - uklęknięcie w filmowej scenerii!

Jest to najbardziej romantyczny sposób na nietypowe oświadczyny. Podczas powrotu do domu, kiedy pada deszcz, pan młody "przypadkowo" zapomina parasola z poprzedniego miejsca. Kiedy młodzi przemoczeni wracają do domów, mężczyzna przed progiem domu oświadcza się pannie młodej.

Coś dla fanów ekstremalnych wrażeń!

Mężczyzna wybiera się z przyszłą żoną na wspinaczkę górską. Wreszcie po morderczym wyjściu na szczyt góry mężczyzna wyjmuje pierścionek i oświadcza się pannie młodej.

Grzegorz Wieczorek
Grupa Portali Weselnych www.fotograf-wesele.pl

Zobacz więcej na tematy związane z oświadczynami!
Pierścionki zaręczynowe niedługo odejdą do lamusa? Oto nowy trend!
5 pierścionków zaręczynowych Apart w stylu gwiazd - który cię urzeknie?
Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy?