para młoda fot. Fotolia

Od czego zacząć przygotowania do ślubu - ogranizacja ślubu i wesela

Zobacz, od czego zacząć organizację wesela.
para młoda fot. Fotolia
Organizacja wesela to prawdziwy majstersztyk logistyki. Wybór sali, rezerwacja kościoła, zakup sukni, garnituru, dodatków, ustalenie menu i ... wymieniać tak można, i można. Dopięcie wszystkiego na ostatni guzik wymaga cierpliwości i sporych umiejętności. Poznaj listę 5 pytań, które lepiej zadać sobie, zanim zaczniecie przygotowania do ślubu.

Zobacz, o czym należy pamietać rok przed ślubem 

1. Czy to na pewno ten jedyny?

To podstawowe pytanie, na które istnieje tylko jedna poprawna odpowiedź – albo tak, albo nie! Nie powinnaś się wahać. Pamiętaj, że zawarcie związku małżeńskiego, to decyzja na całe życie. Szczególnie jeśli decydujecie się na ślub kościelny, musicie wziąć pod uwagę, że jego unieważnienie jest trudne i niejednokrotnie wręcz niemożliwe.

Poznaj 6 sygnałów, które świadczą o tym, że on chce ci się oświadczyć! 

2. Kościelny czy cywilny?

Ustalcie, na jakiej formie uroczystości wam zależy. Jeśli oboje przywiązujecie wagę do wiary i marzycie o pięknej ceremonii przed monumentalnym ołtarzem, koniecznie wybierzcie ślub w kościele. Urząd Stanu Cywilnego nie jest wcale mniej uroczysty. Pamiętaj, że zgodnie z nowymi przepisami, ślub cywilny może odbyć się w zasadzie wszędzie. Spełniony powinien być warunek: miejsce musi zachowywać uroczystą formę ceremonii oraz bezpieczeństwo jej uczestników.

Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć, organizując ślub kościelny

3. Z przepychem czy raczej skromnie?

Zdecydujcie też, czy chcecie mieć kameralny ślub w gronie najbliższych, czy raczej decydujecie się na wielkie wesele z pompą. Odpowiedź na to pytanie wpłynie na organizację całego ślubu, a więc na wybór sali, menu, ilość zaproszonych gości oraz oprawę muzyczną.

Podpowiadamy, jak zorganizować ślub w stylu rustykalnym 

4. Na ile osób?

Zanim zarezerwujecie salę, ustalcie, ile osób zaprosicie na ślub. Będzie to oczywiście zaokrąglona liczba, bo zawsze ktoś może nie przyjść. Jeśli zaplanujecie wstępną listę gości, prościej wam będzie wybrać wielkość sali oraz sposób ustawienia stolików.

Sprawdź, o czym nie wolno zapomnieć, organizując ślub w plenerze 

5. Ile jesteście w stanie wydać na wesele?

Kwestii finansowych nie powinniście pomijać. Koniecznie ustalcie, jaki macie budżet i ile jesteście w stanie wydać na ślub oraz wesele. Zastanówcie się też nad tym, jak podzielicie koszty uroczystości. Zgodnie z tradycją panna młoda płaci za zaproszenia, koszulę pana młodego, fotografa, kamerzystę, suknię ślubną, przyjęcie wesele oraz uroczystość kościelną. Pan młody powinien zapłacić za garnitur, obrączki, bukiet ślubny, orkiestrę, napoje i alkohol, wynajęcie pojazdu oraz podróż poślubną. Wiele par decyduje się jednak na podział kosztów ślubnych po połowie.