Dbaj o poprawność językową

Dbaj o poprawność językową
Kulturę osobistą człowieka tworzy nie tylko jego zachowanie, sposób ubierania się, ale także to, jak się wypowiada. Czysta wymowa, staranny sposób formułowania myśli oraz dbałość o poprawność językową w służbowej korespondencji jest wysoko ceniona nie tylko przez znawców etykiety, ale także przez pracodawców.
Małgorzata Machnicka / 26.09.2016 16:00
Dbaj o poprawność językową

Poprawnie i płynnie wypowiadająca się osoba, bez problemu poradzi sobie z różnego rodzaju prezentacjami, poprowadzeniem szkolenia, przewodniczeniem zebraniom, poprowadzeniem korespondencji firmowej. Dbając o poprawność językową w mailach i pismach oficjalnych wystawiamy naszej firmie nienaganną wizytówkę. Ponadto możemy być pewni, że nasza korespondencja będzie o wiele poważniej potraktowana.

Jak dbać o poprawność językową

Przypomnij sobie podstawowe zasady gramatyczne, stylistyczne, ortograficzne i interpunkcyjne. Szczególnie ważne są zasady:

1. Stawiania przecinków, myślników i średników;

2. Stawiania znaków interpunkcyjnych przy wyliczaniu i punktowaniu;

3. Pisania wielką literą wszelkich nazw własnych i tytułów;

4. Unikania strony biernej – nadaje to dynamikę tekstowi;

5. Pisania pełnymi zdaniami, najlepiej w formie: podmiot, orzeczenie i dopełnienie;

6. Pisania „nie” z różnymi częściami mowy;

7. Odmiany i pisowni skrótów i skrótowców;

8. Odmiany liczebników;

9. Odmiany nazwisk;

10. Dzielenia wyrazów.

Zapoznaj się również z dokładnymi nazwami firm, z którymi współpracujesz, niektóre nazwy przedsiębiorstw pisze się bowiem specjalnie małą literą. A przedstawiciele tych firm irytują się, gdy nazwę ich firmy wrzucamy do jednego worka ze wszystkimi nazwami własnymi i piszemy wielką.

 

Redakcja poleca

REKLAMA