W okresie ciąży nie można stosować szczepionek zawierające żywe drobnoustroje, takich jak szczepionka przeciwko odrze, śwince, różyczce lub ospie wietrznej.
Poniżej wymieniamy najważniejsze choroby zakaźne, przed którymi można zabezpieczyć się szczepionkami.
Grypa. W pełni bezpieczna szczepionka przeciwko grypie składa sie z nieaktywnych wirusów na nośniku w postaci białka jaja kurzego. Szczepionki te zalecane są głównie w okresie zwiększonej zapadalności na tę chorobę. Zalecenie to odnosi sie głównie do kobiet o osłabionej odporności, na przykład z powodu astmy, cukrzycy lub innych chorób przewlekłych, dla których grypa może być szczególnie niebezpieczna.
Tężec. Zakażenie laseczką tężca w czasie ciąży może doprowadzić do śmierci płodu. Jeżeli w czasie ciąży przytrafi sie uraz z głęboką, zanieczyszczoną raną, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, aby ją oczyścić i ustalić sposób postępowania pod kątem profilaktyki tężca.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepienie zalecane jest przede wszystkim kobietom, które pracują w służbie zdrowia, zawodowo zajmują się dziećmi, często podróżują do krajów o dużej zapadalności na tę chorobę. Kobieta w ciąży zakażona wirusem zapalenia wątroby typu B może podczas porodu przekazać zakażenie swojemu dziecku. Jeśli do tego dojdzie noworodek musi natychmiast otrzymać pierwszą dawkę szczepionki i jednocześnie immunoglobinę przeciw wirusową. Drugą dawkę szczepionki podaję się po sześciu miesiącach.