POLECAMY

Jak uchronić dziecko przed używkami?

Zobacz, jak powinnaś działać, by twój nastolatek nie chciał sięgać po używki.
Jak uchronić dziecko przed używkami? fot. Fotolia

Okres wakacyjny, wyjazdy i towarzystwo rówieśników może sprzyjać próbowaniu „nowości” i eksperymentowaniu z używkami wśród osób młodych. O czym rodzice powinni pamiętać?

Jak uchronić dziecko przed używkami?

Zanim podejmiemy rozmowę ze swoim dzieckiem, warto najpierw zadać sobie pytania:
  • Na ile znam swoje nastoletnie dziecko?
  • Co wiem o jego potrzebach, o jego poglądach, wątpliwościach?
  • Kiedy ostatni raz rozmawiałem z nim o jego sprawach? 
  • Ile czasu poświęcam mu w tygodniu?
  • Kim są jego koledzy, koleżanki?
  • Czy ich znam?
  • Czy kiedykolwiek dzieliłem się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami z czasów młodości?
Pamiętajmy - dobrej relacji opartej na szacunku i zaufaniu nie buduje się w ciągu kilku dni. Będąc rodzicami musimy zawczasu myśleć perspektywicznie, przewidywać, że wraz z wiekiem dziecka będą pojawiać się w jego życiu nowe obszary, więc trzeba wcześniej i to nie jednokrotnie, przekazywać mu swoje wartości, swoją filozofię życiową, interesować się jego sprawami.

Dowiedz się jak najwięcej na temat używek

W dobie internetu nasze dzieci bardzo często dysponują rozległą wiedzą o różnego rodzaju używkach. Dobrze więc byśmy i my sięgnęli po tę wiedzę, stając się być partnerem w rozmowie. Ważne byśmy występowali z pozycji troski, a nie nakazów i gróźb.

Jak rozmawiać z dziećmi o używkach?

Wakacje to szansa by pobyć z dzieckiem sam na sam i w stu procentach dać mu swój czas. W czasie rozmów bądźmy szczerzy, i jeśli czegoś na temat używek nie wiemy, powiedzmy to wprost i wspólnie z dzieckiem poszukajmy odpowiedzi. Taka postawa ułatwia poruszanie trudniejszych tematów. Z drugiej strony – jeśli mamy sprecyzowane stanowisko w pewnych kwestiach - stawiajmy jasne granice i bądźmy konsekwentni w ich egzekwowaniu. To nie jest łatwe, ale potrzebne i daje nastolatkowi poczucie bezpieczeństwa i rozumienia obszaru, po którym się porusza. W razie jakichkolwiek wątpliwości – nie wahajmy się zasięgnąć porady u specjalisty.

Tomasz Pawłowicz - instruktor terapii uzależnień. Posiada certyfikat ukończenia specjalistycznego szkolenia w dziedzinie terapii i rehabilitacji uzależnionych od narkotyków, od 14 lat pracuje z osobami uzależnionymi.

Sprawdź też:

Na podstawie materiałów prasowych Ośrodka Psychoterapii i Terapii Uzależnień OLCHA
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)