POLECAMY

Skolioza – jak z nią walczyć?

Skolioza to tajemniczy wróg, który atakuje długotrwale, ale efekty tych ataków umykają oczom chorego. Uświadomienie sobie choroby to pierwszy i najważniejszy krok w kierunku jej wyleczenia. Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie skoliozy? Jak pomóc dziecku, które dotknęła skolioza?
Skolioza – jak z nią walczyć?

Czemu skolioza jest groźna?

Boczne skrzywienie kręgosłupa dotyka coraz więcej, najczęściej młodych osób. Jest to choroba, która znacznie utrudnia życie, ponieważ nie pozwala na pełną swobodę ciała. Osoby chore nie mogą długo stać ani siedzieć w jednej pozycji. A długotrwała deformacja klatki piersiowej może doprowadzić do niebezpiecznego ucisku na narządy wewnętrzne, np. płuca czy serce.

Zobacz też: Jak zadbać o prawidłową postawę dziecka?

Skolioza powoduje dyskomfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Górna część tułowia traci normalny wygląd – ramiona i biodra znajdują się na nierównej wysokości, a wcięcie w talii jest o wiele wyraźniejsze z jednej strony niż z drugiej. Przy skoliozie o zaawansowanym stopniu zazwyczaj nogi różnią się długością.

W razie jakichkolwiek podejrzeń skoliozy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza ortopedy. Nieleczona wada pogłębia się, a im później zostanie zastosowane leczenie, tym będzie ono mniej skuteczne.

Rozpoznanie wroga

Pierwsze symptomy choroby jest łatwo przegapić, ponieważ w początkowych stadiach skolioza nie daje właściwie żadnych objawów. Jeśli na tym etapie chorzy zgłaszają się do lekarza to bardziej z powodu wyglądu pleców niż ich bólu.

Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, jak wyglądają plecy dzieci, zwłaszcza tych, które szybko rosną. Oto podstawowe symptomy skoliozy:

  • Ramiona na nierównej wysokości.
  • Niesymetryczna talia.
  • Wystająca łopatka.
  • Tworzenie się garbu podczas pochylania do przodu.
  • Nierówno ustawione biodra.

Do tej pory lekarze nie są w stanie podać konkretnej przyczyny, która jest odpowiedzialna za krzywienie się kręgosłupa. Pomimo wielu hipotez na ten temat, nadal zdecydowana ilość przypadków to skoliozy idiopatyczne.

Polecamy: Siatki centylowe - dzieci do 5. roku życia

Metody terapii

Sposób leczenia skoliozy uzależniony jest od wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania choroby.

Zobacz też: Krzywy kręgosłup u dziecka - jak mu zapobiec?

Pacjenci ze skrzywieniem od 10˚ do 25˚ zazwyczaj wymagają stałej obserwacji i leczenia gorsetem ortopedycznym, który usztywnia kręgosłup i zapobiega dalszej deformacji.

Chorzy ze skrzywieniem powyżej 40˚ zazwyczaj kierowani są na leczenie operacyjne.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
basen, żeby wzmocnić mięśnie pleców, rehabilitacja, ćwiczenia w domu, może taniec, aerobik. najważniejsze, aby jak najwięcej się ruszać, żeby kręgosłup się nie zastał ;) nie byłabym taka mądra, gdyby nie mój lekarz rodzinny :) a jakiś czas temu widziałam w panoramie reportaż o tym, że istnieją krzesła wspomagające korygowanie postawy, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieciaków. super, że są ludzie, którzy mają takie pomysły i chcą je realizować, pomagając innym :)
/6 lat temu
Polecam ciekawy artykuł http://fizjoklinika.com/ocwiczeniachnakregoslup.html O ćwiczeniach na kręgosłup Mając dolegliwości kręgosłupa zapewne spotkali się Państwo w różnymi zestawami ćwiczeń na kręgosłup. Z łatwością można znaleźć je w publikacjach, internecie, broszurach czy ulotkach (np.reklamujących leki). Można zadać sobie pytanie. Czy wykonując takie ćwiczenia pomożemy sobie w dolegliwościach kręgosłupa? Czy wręcz przeciwnie... Spowoduje to pogorszenie stanu naszego zdrowia. My na naszej stronie nie będziemy umieszczać ćwiczeń na kręgosłup. Z jednego prostego powodu. Nie ma możliwości by istniały ćwiczenia dobre i skuteczne dla wszystkich problemów związanych z kręgosłupem. Bardzo często zdarza się, że osoba wykonująca takie ćwiczenia, które nie są skonsultowane przez specjalistę, może znacznie pogorszyć stan swojego zdrowia. Dlatego chcemy uczulić Państwa na ogólne zestawy ćwiczeń w sytuacji, w których już cierpią Państwo na dolegliwości kręgosłupa. Wszystkie ćwiczenia umieszczane w różnych źródłach sa kierowane do osób zdrowych, gdzie ich celem jest profilaktyka i utrzymanie kręgosłupa w jak najlepszej kondycji. W sytacji kiedy mamy np.przepuklinę krążka międzykręgowego duża część tych ćwiczeń jest wręcz szkodliwa i może nawet radykalnie pogorszyć stan zdrowia. W naszym gabinecie, każdemu pacjentowi przygotowujemy zestawy ćwiczeń odpowiednio dostosowanych do schorzenia i jego dolegliwości, do indywidualnej możliwości ruchowych pacjenta i efektów jakie chcemy na danym etapie terapii uzyskać.