POLECAMY

Rotawirusy - objawy zakażenia i właściwa profilaktyka

Dlaczego zakażenie rotawirusem jest niebezpieczne? Czy warto szczepić dzieci przeciwko rotawirusom? Jakie są objawy zakażenia rotawirusowego i jak się przed nim chronić?

Rotawirusy - objawy zakażenia

Fot. Fotolia

Objawy zakażenia rotawirusowego

Jeśli maluch silnie wymiotuje, ma ostrą, wodnistą biegunkę, wysoką gorączkę (nawet sięgającą 40°C) i występuje u niego infekcja górnych dróg oddechowych, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że został zarażony rotawirusem. Wymioty zwykle trwają do 2 dni, powtarzają się parę razy na dobę i zwykle poprzedzają wystąpienie biegunki.

Zakażenie rotawirusowe - przebieg choroby

U każdego dziecka choroba może mieć inny, a co więcej nieprzewidywalny przebieg. Choroba może być bezobjawowa, mieć lekki i umiarkowany charakter lub też ciężką postać od kilku wolnych stolców do ostrej biegunki oddawanej nawet do 20 razy dziennie. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów choroby.

Zobacz także: Rotawirus - czy groźny tylko dla dziecka?

Skutki zakażenia rotawirusowego

Zaostrzony przebieg choroby, nasilona biegunka, intensywne wymioty i ogólny zły stan zdrowia dziecka, może doprowadzić do odwodnienia i utraty pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest ono na tyle niebezpieczne, że wymaga szybkiej hospitalizacji i dożylnego nawadniania. Zwykle pobyt w szpitali trwa kilka dni i wiąże się z dużym stresem dla rodziców, którzy muszą nieustannie czuwać i opiekować się dzieckiem. Statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny (NIZP – PZH), pokazują, że w 2012r., w całej Polsce, 22 277 osób było hospitalizowanych z powodu zakażeń rotawirusowych.

Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka?

Jeśli u dziecka obserwujemy zapadnięte gałki oczne, suche, spierzchnięte, usta, skóra na brzuchu uchwycona palcami tworzy fałd, który się nie rozprostowuje, zapadnięte ciemiączko u niemowląt, płacz bez łez, rzadkie oddawanie moczu, to jest to sygnał, aby niezwłocznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Na podstawie oceny ogólnego stanu zdrowia dziecka, czasu trwania i nasilenia choroby, lekarz decyduje czy konieczna jest hospitalizacja.

Jak uniknąć zarażenia rotawirusem?

Higiena w codziennym funkcjonowaniu dziecka jest oczywiście czynnością niezbędną, jednak niestety nie wystarczającą, aby ochronić malucha przed chorobą rotawirusową. Istnieje wiele możliwości przenoszenia rotawirusów, jak przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub wydalinami, przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią, zabawkami czy też drogą pokarmową. Dlatego też niełatwo jest uniknąć zakażenia rotawirusowego ze względu na specyficzne cechy rotawirusa (wysoka zaraźliwość rotawirusem, trudność w usunięciu go środkami dezynfekującymi czy też jego przeżywalność nawet do 4 godzin na rękach, a kilka dni na suchych powierzchniach).

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia rotawirusowego?

Metodą zapobiegania zakażeń rotawirusowych u dzieci, o wysokim profilu skuteczności są doustne szczepienia ochronne. Obie dostępne na polskim rynku szczepionki, chronią przed zakażeniami wywoływanymi przez najczęściej występujące szczepy rotawirusa, które są odpowiedzialne za większość zachorowań w Europie.

Zobacz także: Powikłania po szczepieniach - prawda czy mit?

Zakażenie rotawirusowe - warto zaszczepić dziecko

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego pociecha prawidłowo się rozwijała i była zdrowa. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest, więc swego rodzaju inwestycją w zdrowe i szczęśliwe dziecko. Dużym komfortem związanym ze szczepionką jest to, że jest ona bezbolesna, gdyż podawana doustnie. Nie musimy się więc obawiać płaczu i strachu dziecka. W Polsce szczepienia przeciwko rotawirusom są szczepieniami zalecanymi zgodnie z  Programem Szczepień Ochronnych (PSO). Oznacza to, że nie są one finansowane ze środków publicznych, a koszty indywidualnie ponoszą rodzice.

Ile kosztuje szczepienie przeciwko rotawirusom?

Koszt szczepienia może różnić się w zależności od przychodni lub apteki. Wynosi ok. 600‑700 zł za cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki w zależności od producenta).

Szczepienie przeciwko rotawirusom - kiedy zaszczepić dziecko?

Dostępne na polskim rynku dwie szczepionki przeciwko zakażeniom rotawirusowym są podawane odpowiednio w schemacie 2 – dawkowym lub 3 – dawkowym. Bez względu na to, które szczepienie zostanie wybrane, najlepszym czasem na zaszczepienie dziecka, jest ukończenie przez niego 6. tygodnia życia, najlepiej podczas pierwszej wizyty szczepiennej. Zgodnie z rekomendacją ekspertów warto podać dziecku pierwszą dawkę do 12. tygodnia życia. Ostatnia dawka, w zależności od rodzaju szczepionki powinna zostać podana do 24. lub 32. tygodnia. Odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami powinny wynosić co najmniej 4 tygodnie.

Czy szczepienie przeciwko rotawirusom jest bezpieczne?

Szczepienia przeciwko rotawirusom mają wysoki profil bezpieczeństwa i skuteczności, co zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Wyniki badań przeprowadzone wśród ponad 130 tys. niemowląt na całym świecie pokazały wysoki profil skuteczności szczepionek w zapobieganiu biegunce rotawirusowej, szczególnie o ciężkim przebiegu oraz hospitalizacji spowodowanej odwodnieniem z powodu biegunki i wymiotów. Rodzice powinni mieć świadomość, że czasami szczepionka może powodować przemijające niepożądane odczyny poszczepienne, jak np. gorączka, zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub rozdrażnienie dziecka.

Źródło: Materiały prasowe Marketing & Communications Consultans/ bj

Zobacz także: Czy każdy musi chorować na ospę wietrzną?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)