To żeńskie imie nosi mniej niż 200 dziewczynek w Polsce. Pochodzi od greckiej bogini i oznacza "pogromcę"
Najrzadsze imiona żeńskie w Polsce to te, które w rejestrach pojawiają się bardzo sporadycznie. W całym kraju nosi je zaledwie kilka lub kilkaset dziewczynek. Dane na ten temat można znaleźć w statystykach publikowanych regularnie przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz GUS. Jakie imię jest obecnie najrzadsze?

Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, przed jaką stają rodzice. Niektórzy kierują się tradycją, inni popularnością imienia, a jeszcze inni szukają czegoś absolutnie wyjątkowego. Rodzice decydują się na rzadkie imię z różnych powodów.
Czasem chcą po prostu, aby ich maluch się wyróżniał, czasem kierują się historią lub tradycją rodzinną, a innym razem znają to imię z popkultury. Jakie imiona nosi dziś niewiele dziewczynek?
To jedno z najrzadszych imion żeńskich w Polsce
W zestawieniach GUS-u najrzadsze imiona są naprawdę oryginalne i nosi je maksymalnie 2-5 dziewczynek. To np. Alisza albo połączenie dwóch imion: Elena-Stefania. Najrzadszym imieniem, które kojarzymy z tymi polskimi, jest z kolei Damiana. Nosi je jedynie 170 dziewczynek.
To oczywiście żeński odpowiednik imienia Damian, które pochodzi od greckiej bogini Damios. Imię to oznacza "pogromcę" lub "poskramiacza".
Równie rzadkim, bo statystyki mówią jedynie o 230 przypadkach, jest imię Kamelia. Pochodzi z Indii i oznacza "czerwień".
Inne imiona, które w Polsce nadawane są dziewczynkom ekstremalnie rzadko, to m.in.:
- Dzierżysława (9 przypadków)
- Hiacynta (455 przypadków)
- Mirabela (34 przypadki)
- Przemysława (104 przypadki)
- Perpetua (8 przypadków)
- Zbysława (42 przypadki)
Często dziewczynki dostają imię już zdrobione, które staje się ich pełnym i oficjalnym. To np.:
- Lidzia (2 przypadki)
- Haneczka (2 przypadki)
- Andżela (144)
- Kasia (199 przypadków)
Inne rzadkie imiona żeńskie w Polsce
Wśród rzadkich imion nadawanych dziewczynkom znajdują się także te, które nie mają polskich korzeni i są popularne w innych krajach, szczególnie w Ukrainie czy krajach azjatyckich. Ma to oczywiście związek z tym, że wiele osób z innych krajów na stałe mieszka w Polsce i nowonarodzone dzieci są wpisane do rejestru PESEL.
Do takich imion należą przede wszystkim:
- Marija (518 przypadków)
- Zina (185 przypadków)
- Pavlina (245 przypadków)
- Amal (103 przypadki)
- Miya (220 przypadków)
- Li (103 przypadki) oraz Lee (83 przypadki)
Czytaj także:
Najpopularniejsze imiona w 2024 roku
Kiedy obchodzimy imieniny?
Najdziwniejsze imiona, jakie wybierają rodzice