Kosiniakowe 2021: kto otrzyma, jak złożyć dokumenty i wniosek

Kosiniakowe 2021 fot. Adobe Stock
Kosiniakowe 2021 to zasiłek w wysokości 1000 zł netto przez 12 miesięcy przyznawany osobom, które nie pobierają zasiłku macierzyńskiego. Należy złożyć wniosek w urzędzie miasta, gminy lub MOPS-ie.
Edyta Liebert / 20.01.2021 13:12
Kosiniakowe 2021 fot. Adobe Stock

Kosiniakowe 2021 przysługuje tym, którzy nie otrzymają zasiłku macierzyńskiego. To pomoc od państwa.

Spis treści:

  1. Kosiniakowe 2021 - ile dostaniesz
  2. Komu przysługuje kosiniakowe?
  3. Kiedy trzeba złożyć wniosek o kosiniakowe + dokumenty
  4. Jak złożyć wniosek o kosiniakowe

Kosiniakowe 2021 - ile dostaniesz

Kosiniakowe to świadczenie rodzicielskie przyznawane od 2016 roku. Jest to rodzaj zasiłku macierzyńskiego dla tych, którym on nie przysługuje z racji braku zatrudnienia lub pracy na podstawie umów cywilnoprawnych. W 2021 roku zasady się nie zmieniają - przez rok rodzice narodzonego dziecka mogą liczyć na 1000 zł miesięcznie.

Do 2016 roku kobieta niepracująca, która urodziła dziecko, mogła zostać bez środków do życia. Władysław Kosiniak-Kamysz, ówczesny Minister Pracy i Polityki Społecznej, pomysłodawca świadczenia zapowiedział, że ma to być realna pomoc dla kobiet, które odwlekają macierzyństwo z powodów finansowych.

Kosiniakowe jest wypłacane co miesiąc przez 52 tygodnie (w przypadku bliźniąt 65 tygodni, trojaczków 67, czworaczków 69, pięcioraczków i więcej - 71 tygodni) i ani razu kwota nie uległa zmianie, choć co roku może się zwiększyć lub zmniejszyć. Nie jest to kwota opodatkowana, więc nie musisz wliczać jej do rozliczenia PIT. Nie koliduje też ze świadczeniem 500+.

Jeśli ubiegasz się o inne świadczenia socjalne, to kosiniakowe jest wliczane do twojego dochodu. Np. jeśli jako studentka chciałabyś otrzymywać stypendium socjalne, to kosiniakowe jest brane pod uwagę. 

Jeśli dziecko urodziło się w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub miesiąc później, te świadczenia nie kolidują ze sobą. 

Komu przysługuje kosiniakowe?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych z 2003 r. świadczenie rodzicielskie w postaci kosiniakowego przysługuje:
 
  • Matce lub ojcu dziecka, ale nie obojgu jednocześnie na to samo dziecko.
  • Rodzicowi adopcyjnemu, jeśli sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do 7. roku życia (jeśli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego: do 10. roku życia).
  • Opiekunowi faktycznemu, jeśli sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do 7. roku życia (jeśli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego: do 10. roku życia).
  • Rodzinie zastępczej, jeśli sprawuje opiekę nad dzieckiem w wieku do 7. roku życia (jeśli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego: do 10. roku życia).
Świadczenie nie przysługuje osobom, które mają prawo do zasiłku macierzyńskiego - w tym samym czasie i na to samo dziecko nie otrzymacie zasiłku macierzyńskiego i kosiniakowego jako rodzice. Osoby, które ubiegają się o kosiniakowe muszą spełniać odpowiednie kryteria, dlatego świadczenie przysługuje:
 
  1. Bezrobotnym (nawet niezarejestrowanym w UP), kobieta ma prawo do zasiłku również wtedy, gdy jej mąż pracuje na podstawie umowy o pracę.
  2. Osobom zatrudnionym na podstawie umów o dzieło i zlecenia (jeśli nie opłacają składek chorobowych).
  3. Rolnikom.
  4. Studentom, niezależnie od trybu nauki i wieku.
  5. Osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą bez uprawnień do zasiłku macierzyńskiego.
  6. Niepełnoletnim matkom (nie bierze się pod uwagę kryterium dochodowego).

Kiedy trzeba złożyć wniosek o kosiniakowe

To bardzo ważne, by wniosek o kosiniakowe złożyć we wskazanym terminie i miejscu, tj.

  • max. 3 miesiące od urodzenia dziecka lub max. 1 miesiąc od adoptowania dziecka,
  • w urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej.

Kwota zostaje wyrównana o 3 miesiące od urodzenia, a jeśli się spóźnisz - kosiniakowe odbierzesz za miesiące od złożenia opóźnionego wniosku. Wniosek o kosiniakowe możesz złożyć online, znajdziesz go też w wersji do wydruku i wypełnienia na stronie stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Jak złożyć wniosek o kosiniakowe + dokumenty

Do złożenia wniosku o kosiniakowe musisz dołączyć/okazać:
  • akt urodzenia dziecka,
  • twój dowód osobisty.

Nie musisz dostarczać zaświadczenia o zarobkach, umów, pism z uniwersytetu o byciu studentką - wypełnij wniosek i złóż go w urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej lub online.

Przeczytaj o swoich prawach: Urlop macierzyński 2021Jak uzyskać urlop macierzyński po poronieniuCzy możesz zostać zwolniona na urlopie wychowawczym?

Redakcja poleca

REKLAMA