Organizm kobiety został zaprojektowany tak, że już na początku ciąży hormony pracują nad ochroną nowego życia - śluz w ciąży na początku może być jednym z jej pierwszych objawów, a w jej trakcie pełni funkcję ochronną. Czasem jednak sygnalizuje infekcję czy chorobę.
Śluz w ciąży wczesnej
Śluz w ciąży wczesnej najczęściej ma kolor białawy, perłowy lub lekko żółty, a jego ilość jest średnio dwukrotnie większa, niż śluzu kobiecego między krwawieniami miesięcznymi. Zwiększenie się ilości śluzu to efekt większej niż zwykle produkcji estrogenów oraz wzmożonego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych i nie jest to powód do niepokoju.
Śluz w ciąży prawidłowy
Śluz w ciąży powinien mieć ciągnącą się konsystencję, być lekko przezroczysty i bezwonny. Wszelkie odchylenia od normy, dodatkowe objawy, powinny być obserwowane przez ciężarną i przekazywane lekarzowi.
Biały, żółtawy i bezwonny śluz w ciąży nie powinien budzić niepokoju ciężarnej. Jest to bowiem normalny objaw fizjologiczny, który świadczy o prawidłowych funkcjach organizmu. Z upływem czasu i rozwojem ciąży śluz może nabierać innego zapachu (delikatnego, nie kwaśnego) i nabierać np. różowej barwy lub bardziej wodnistej konsystencji.
Taki różowy śluz często pojawia się w III trymestrze ciąży lub przed porodem i nie stanowi zagrożenia. Jeśli przybiera konsystencję wodnistą i jest lejący, a dodatkowo jesteś na krótko przed terminem porodu, to mogą być wody płodowe, które zaczynają się sączyć. Koniecznie udaj się do szpitala!
Gęsty, galaretowaty śluz w ciąży
Taki rodzaj śluzu w ciąży jest niemalże dokładnym opisem czopu śluzowego, który tworzy się w pierwszych tygodniach ciąży i wypada samoistnie na krótko przed porodem. Przez ok. 40 tygodni chronił on płód przez infekcjami i czynnikami zewnętrznymi (np. nasienie mężczyzny), ma zwartą konsystencję galaretki.
Śluz w ciąży świadczący o chorobie lub infekcji
Niepokój ciężarnej mogą wzbudzić szare, żółte, brązowe, zielono-żółte upławy bądź takie, których konsystencja przypomina twarożek. Konieczna jest szybka wizyta u ginekologa i badanie dróg rodnych ciężarnej.
- grzybicy pochwy,
- rzęsistkowicy,
- waginozie bakteryjnej.
Więcej o ciąży: Przyczyny krwawienia w ciąży w III trymestrzeUpławy w ciąży - kiedy są niepokojąceHemoroidy: przykra dolegliwość ciężarnych