Śluz w ciąży fot. Adobe Stock

Śluz w ciąży - jak wygląda normalny, a jak chorobowy

Śluz w ciąży to wydzielina pochwowa, która jest normalnym zjawiskiem i powinna mieć kolor półprzezroczysty i ciągnącą się konsystencję. Jego obserwacja jest ważna ze względu na odróżnienie śluzu od czopu śluzowego.
Edyta Liebert / 24.01.2020 10:03
Śluz w ciąży fot. Adobe Stock

Organizm kobiety został zaprojektowany tak, że już na początku ciąży hormony pracują nad ochroną nowego życia - śluz w ciąży na początku może być jednym z jej pierwszych objawów, a w jej trakcie pełni funkcję ochronną. Czasem jednak sygnalizuje infekcję czy chorobę. 

Śluz w ciąży wczesnej

Śluz w ciąży wczesnej najczęściej ma kolor białawy, perłowy lub lekko żółty, a jego ilość jest średnio dwukrotnie większa, niż śluzu kobiecego między krwawieniami miesięcznymi. Zwiększenie się ilości śluzu to efekt większej niż zwykle produkcji estrogenów oraz wzmożonego przepływu krwi w okolicy narządów rodnych i nie jest to powód do niepokoju.

Śluz w ciąży prawidłowy

Śluz w ciąży powinien mieć ciągnącą się konsystencję, być lekko przezroczysty i bezwonny. Wszelkie odchylenia od normy, dodatkowe objawy, powinny być obserwowane przez ciężarną i przekazywane lekarzowi. 

Biały, żółtawy i bezwonny śluz w ciąży nie powinien budzić niepokoju ciężarnej. Jest to bowiem normalny objaw fizjologiczny, który świadczy o prawidłowych funkcjach organizmu. Z upływem czasu i rozwojem ciąży śluz może nabierać innego zapachu (delikatnego, nie kwaśnego) i nabierać np. różowej barwy lub bardziej wodnistej konsystencji.

Taki różowy śluz często pojawia się w III trymestrze ciąży lub przed porodem i nie stanowi zagrożenia. Jeśli przybiera konsystencję wodnistą i jest lejący, a dodatkowo jesteś na krótko przed terminem porodu, to mogą być wody płodowe, które zaczynają się sączyć. Koniecznie udaj się do szpitala!

Gęsty, galaretowaty śluz w ciąży

Taki rodzaj śluzu w ciąży jest niemalże dokładnym opisem czopu śluzowego, który tworzy się w pierwszych tygodniach ciąży i wypada samoistnie na krótko przed porodem. Przez ok. 40 tygodni chronił on płód przez infekcjami i czynnikami zewnętrznymi (np. nasienie mężczyzny), ma zwartą konsystencję galaretki. 

Śluz w ciąży świadczący o chorobie lub infekcji

Niepokój ciężarnej mogą wzbudzić szare, żółte, brązowe, zielono-żółte upławy bądź takie, których konsystencja przypomina twarożek. Konieczna jest szybka wizyta u ginekologa i badanie dróg rodnych ciężarnej. 

Brunatne upławy czy zielonkawy śluz w ciąży mogą świadczyć o:
  • grzybicy pochwy,
  • rzęsistkowicy,
  • waginozie bakteryjnej. 
Śluz w ciąży lub plamienia w ciąży o zabarwieniu brązowym lub z nitkami krwi w III trymestrze są powodem do niepokoju, bo mogą być oznaką przedwcześnie odklejającego się łożyska - konieczna jest obserwacja, czy nie pojawia się ostry, kłujący ból podbrzusza w ciąży, mdłości, gorączka.
 

Więcej o ciąży: Przyczyny krwawienia w ciąży w III trymestrzeUpławy w ciąży - kiedy są niepokojąceHemoroidy: przykra dolegliwość ciężarnych

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)