Sudżi ka halawa

Sudżi ka halawa to bardzo popularny indyjski deser na bazie kaszy manny. Najczęściej podawany jest w formie kulek, albo kwadratów. Można też pokusić się o uformowanie halawy na kształt ciasta.
/ 10.09.2010 07:34

Sudżi ka halawa to bardzo popularny indyjski deser na bazie kaszy manny. Najczęściej podawany jest w formie kulek, albo kwadratów. Można też pokusić się o uformowanie halawy na kształt ciasta.

Do przygotowania halawy będziemy potrzebować:

  • 650 ml mleka
  • 300 g cukru
  • kilka nitek szafranu
  • ½ łyżeczki startej gałki muszkatałowej
  • 35 g rodzynek
  • 35 g orzechów laskowych, włoskich lub migdałów
  • 200 g masła
  • 225 g kaszy manny

Halawę przygotowujemy w następujący sposób:

Mleko, cukier, szafran i gałkę muszkatałową wsypujemy do rondla. Gotujemy przez 3 minuty. Dodajemy rodzynki, zmniejszamy ogień i gotujemy dalej. W ten sposób otrzymujemy słodki płyn, który później dodamy do kaszy.

Orzechy drobno siekamy, lekko prażymy i odstawiamy.

W dużym garnku, na średnim ogniu, topimy masło. Wsypujemy kaszę mannę i prażymy ją przez 15-20 minut bez przerwy mieszając drewnianą łyżką. W przeciwnym razie kasza się spali. Kiedy kasza będzie miała złotobrązowy kolor, a masło zacznie się od niej oddzielać, zmniejszamy ogień i powoli, jedną ręką wlewamy do niej uprzednio przygotowany słodki płyn. Drugą ręką ciągle mieszamy kaszę. Uwaga! Kiedy płyn zetknie się z gorącą kaszą mieszania zacznie pryskać. Róbcie więc to bardzo ostrożnie, albo poproście kogoś o pomoc. Przez chwilę szybko mieszamy, żeby nie powstały grudki. Na koniec wrzucamy posiekane orzechy, przykrywamy garnek i gotujemy wszystko na małym ogniu przez 2-3 minuty, aż kasza wchłonie cały płyn. Pod koniec można zamieszać jeszcze kilka razy, aby halawa stała się pulchna. Można uformować z niej kulki lub kwadraty. Jeśli chcemy uzyskać coś na kształ ciasta należy wywrócić ją na talerz - garnkiem przykryć talerz a następnie odwrócić go, tak żeby halawa znalazła się na talerzu. Po tym, jak halawa wypadnie z garnka nie zawsze będzie miała idealną formę, należy ją wtedy odpowiednio ukształtować. Na koniec można ozdobić ją migdałami, albo położyć papryczkę chili. Oczywiście nie trzeba jej jeść. Papryczka idealnie komponuje się z halawą, tworzy coś w rodzaju dekoracji, nawiązuje do ostro-słodkich tradycji kulinarnych kuchni indyjskiej.

Halawę podajemy na gorąco lub ostudzoną do temperatury pokojowej.

Redakcja poleca

REKLAMA