Robiąc rozeznanie w kulinariach rodem z polskich gór postanowiłam wybrać dania, które równie dobrze sprawdzą się na sylwestrowej imprezie co tradycyjny barszcz czerwony, bigos czy kurze pieczone udka.
Przekąski
Proponuję sałatkę z owczym serem, a na gorąco - przekąskę z wątróbek z sosem śliwkowym. Sałatkę należy przygotować dzień wcześniej - wówczas do słoika należy włożyć pokrojoną w półplasterki cebulę skropioną sokiem z cytryny - całość należy zalać oliwą z oliwek, słoik zakręcić i odstawić na noc. Następnego dnia do cebuli należy dodać kapary, pokrojone: anchois - koreczki helskie, oliwki i ser - oscypek. Całość wymieszaj, lekko posól, posyp pieprzem, koperkiem i rozdrobnionym jajkiem. Góralska propozycja gorącej przystawki - wybrałam przekąskę z wątróbek z sosem śliwkowym. Sos jest łatwy w przygotowaniu - wystarczy wymieszać powidła śliwkowe z sosem sojowym i sokiem z cytryny.
Do potrawy najlepsza są wątróbki indycze, ale kurze też mogą je zastąpić. Płatami wątróbki należy owinąć orzech laskowy, całość zawinąć w plaster wędzonego boczku i spiąć wykałaczką. Takie roladki ułóż w naczyniu żaroodpornym i zalej sosem sojowym wymieszanym z imbirem.
Roladki powinny się marynować przez półtorej godziny w lodówce, a potem wystarczy je zapiec w piekarniku w ciągu 15 minut. Przystawkę należy podać na gorąco razem z sosem, w którym należy maczać roladki.
Polecamy: Jak przygotować staropolski grzybek?
Zupa
Na jedno z ciepłych dań sylwestrowych proponuje flaki na kwaśnicy. By przygotować tę zupę należy obgotowane wcześniej flaki wołowa zalać sokiem z kiszonej kapusty i zagotować razem z listkiem laurowym i zielem angielskim. Do zupy dodaje się również zrumienioną cebulę i majeranek. Zupę należy gotować, aż flaki będą miękkie.
Danie główne
Polecam babką ziemniaczaną z gęsiną, jest to danie łatwe w przygotowaniu, pozwala wykorzystać resztki pieczonej gęsi, a ponadto może być podawane na ciepło i na zimno z różnymi dodatkami. Mięso z pieczonej gęsi należy pokroić w cienkie paski, zetrzeć i odcisną ziemniaki. Do ziemniaków dodaj jajko, majeranek, pieprz i sól, zalej całość wrzącym mlekiem - tak przygotowaną masę należy wyrabiać drewnianą łyżką. Teraz wystarczy w wysmarowanej tłuszczem blasze układać na zmianę warstwę masy ziemniaczanej i gęsiny - ostatnia warstwą powinna być masa ziemniaczana.
Danie musi piec się w piekarniku przez godzinę. W wersji gorącej można je podać z żurawiną lub sosem śmietanowym, jeśli zaś będzie podane na zimno - wówczas powinny towarzyszyć daniu sosy pikantne.
Czytaj także: Zupa grzyb na kwasie z kapusty