Zalety pracy zespołowej

Zalety pracy zespołowej fot. Fotolia
W dobrze dobranym zespole praca może być bardzo efektywna!
Milena Oszczepalińska / 30.12.2015 06:01
Zalety pracy zespołowej fot. Fotolia

Nie każdy z nas nadaje się do pracy zespołowej. Urodzeni indywidualiści wolą móc działać w spokoju i w skupieniu, bez konieczności dogadywania etapów pracy z kimkolwiek. Coraz więcej dużych firm wymaga jednak od kandydatów tego, by umieli, a najlepiej bardzo lubili, pracę w zespole. Dzięki niej działalność firmy może znacznie przyspieszyć. Dlaczego? Podpowiadamy, jakie zalety ma praca zespołowa!

Zalety pracy zespołowej

1. Podział zadań zgodnie z umiejętnościami pracowników

Nie musi być tak, że jedna osoba musi zrobić cały projekt od początku do końca, nie zawsze na wszystkim się dostatecznie znając. Można przypisać poszczególne elementy do różnych ludzi zgodnie z ich predyspozycjami.

2. Budowanie silnych relacji między pracownikami

W grupie rodzi się współzależność, pracownicy mają świadomość, że muszą zrobić coś na tyle dobrze, by reszcie nie utrudniać ich zadań, stają się zatem bardziej lojalni i zżyci. To dobrze rokuje dla firmy. Zła atmosfera jest jednym z częstszych powodów rezygnacji z danego stanowiska pracy.

3. Szybsze wykonywanie projektów

Więcej osób to więcej rąk do pracy. Projekt podzielony na kilka małych fragmentów z pewnością wykona się szybciej niż robienie go powoli od początku do końca. Jeżeli poszczególne elementy nie są od siebie zależne, można przecież robić je równolegle.

4. Radość z udanego projektu można dzielić z innymi

Dzięki temu nie powstaje w pracy niezdrowa rywalizacja czy zazdrość. Jeśli wszyscy biorą udział w jakimś projekcie, jego sukces również jest wspólny.

5. Większe prawdopodobieństwo znalezienia ciekawych rozwiązań

Nawet najbardziej kreatywna osoba może mieć mniej pomysłów, niż kilka osób. Podczas typowych burz mózgów czasami wystarczy jakiś haczyk, jakaś inspiracja, by powstał niesamowity pomysł. To dlatego coraz więcej firm praktykuje takie spotkania zespołów przynajmniej raz w miesiącu.

Sprawdź też inne porady dotyczące pracy:

Redakcja poleca

REKLAMA