Masz szansę dostać nawet 2500 złotych za wzięcie urlopu. Jest jednak 1 haczyk

wczasy pod gruszą fot. Adobe Stock, bnorbert3
"Wczasy pod gruszą" to świadczenie przyznawane osobom zatrudnionym z puli Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W tym roku w ramach programu można uzyskać niemal 2,5 tysiąca złotych dofinansowania. Komu przysługują pieniądze i na jakich zasadach? Chodzi o konkretne grupy pracowników.
/ 27.06.2024 07:01
wczasy pod gruszą fot. Adobe Stock, bnorbert3

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczął, a firmy układają swoje grafiki urlopowe. Nie każdy pamięta o tym, że wielu pracownikom poza zwykłym ekwiwalentem za czas wypoczynku, przysługuje również dodatkowe wsparcie finansowe z funduszu socjalnego, zwane potocznie „wczasami pod gruszą”.

Spis treści:

  1. Czym są „wczasy pod gruszą”?
  2. Dofinansowanie do urlopu 2024

Czym są „wczasy pod gruszą”?

„Wczasy pod gruszą” są dofinansowaniem dla osób o określonym kryterium dochodowym. Środki pochodzą z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i obejmują zarówno pracowników, jak i ich rodziny. Decyzja pracodawcy o przyznaniu świadczenia zależy od indywidualnej sytuacji finansowej danej osoby. W związku z tym te kwoty mogą różnić się pomiędzy pracownikami.

Finalnie nie ma to znaczenia gdzie zamierzamy spędzić urlop, ani w jakim momencie roku kalendarzowego o niego wystąpimy. Celem świadczenia jest umożliwienie pracownikowi skorzystanie z tańszego wypoczynku i poprawienie jego kondycji fizycznej, oraz psychicznej.

Dofinansowanie do urlopu 2024

Istnieje minimalna długość urlopu, za którą przysługuje wspomniane dofinansowanie, ale nie muszą być to nieprzerwane dwa tygodnie wakacji. Trzeba jednak zrealizować minimalną ilość dni wypoczynku określoną w regulaminie ZFŚS przez pracodawcę. Należy pamiętać o tym, że „wczasy pod gruszą” same w sobie nie są świadczeniem urlopowym.

W polskim prawie nie jest też określony staż pracy wymagany do uzyskania świadczenia, ani konieczność bycia zatrudnionym na etacie. Wystarczy złożyć stosowny wniosek i dołączyć do niego dokumenty potwierdzające wykorzystanie urlopu w danym terminie. W 2024 roku maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 2417,14 złotych, jednak ostatecznie o jego wysokości decyduje pracodawca. 

Czytaj także:
Wybierasz się nad morze lub jezioro? Te zasady bezpieczeństwa musisz znać
Jest szansa na dodatkowe 2 dni urlopu. Skorzystają z tego pracownicy tylko jednego zawodu
Jak zabezpieczyć kwiaty przed wyjazdem na urlop? Sprawdzone porady

Redakcja poleca

REKLAMA