Czym się różni umowa o dzieło a umowa zlecenie

Umowa o dzieło a umowa zlecenie fot. Fotolia
Nie wiesz, na którą z tych umów się zdecydować? Zobacz, co je różni.
Milena Oszczepalińska / 07.07.2015 06:57
Umowa o dzieło a umowa zlecenie fot. Fotolia

Coraz mniej pracodawców zatrudnia nowe osoby na umowę o pracę. Bardziej popularne stają się umowy cywilnoprawne, takie jak umowa o dzieło i umowa zlecenie. Czym różnią się te dwa rodzaje zobowiązań?

Czym się różni umowa o dzieło a umowa zlecenie?

Tak, jak już wspomnieliśmy, obie te formy są umowami cywilnoprawnymi. W obu przypadkach zatem nie ma mowy o stosunku pracy. Nie mają tu zastosowania także przepisy kodeksu pracy. Są jednak pewne znaczące różnice między tymi dwoma rozwiązaniami. Warto mieć ich świadomość przy wyborze najlepszego rozwiązania dla siebie.

Porównajmy oba typy umów ze względu na:
  • sposób, w jaki ma być wykonana umowa
umowa zlecenie: celem umowy jest staranne wykonywanie jakichś czynności prawnych, które zostały powierzone zleceniobiorcy, a nie ich wykonanie. Celem nie jest rezultat a sama praca;
umowa o dzieło: celem zawarcia umowy jest wykonanie jakiegoś dzieła. Liczy się zatem rezultat, natomiast sposób wykonania dzieła jest dowolny i zależy od osoby wykonującej dane zadanie.
  • to, kto ma wykonać umowę
umowa zlecenie: z założenia zlecenie wykonuje się osobiście, ale zleceniobiorca może przekazać je innej osobie, jeśli taka możliwość została przewidziana w umowie;
umowa o dzieło: nie ma obowiązku osobistego wykonania dzieła, chyba że w umowie znajduje się taki przykaz.
  • formę odpłatności
umowa zlecenie: nie musi być odpłatna, ale należy to uwzględnić w umowie;
umowa o dzieło: zawsze jest odpłatna. W chwili wykonania dzieła osoba zlecająca je musi zapłacić wykonującemu dzieło zapłatę w wysokości jego wartości lub takiej, która została podana w umowie.
  • podejście do ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego
umowa zlecenie: ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Emerytalne i rentowe również (chyba, że jesteś studentką). Ubezpieczenie chorobowe jest jednak dobrowolne;
umowa o dzieło: żadne z ubezpieczeń nie jest obowiązkowe. To oznacza, że jeśli zawiera się umowę o dzieło, nie ma się ubezpieczenia.
  • sposób wypowiedzenia umowy
umowa zlecenie: można wypowiedzieć ją w każdej chwili;
umowa o dzieło: umowa ta jest dość specyficzna właśnie ze względu na to, że jej przedmiotem jest wykonanie dzieła. W pewnych okolicznościach można jednak odstąpić od umowy o dzieło.

Sprawdź też:

Redakcja poleca

REKLAMA