Braki w wykształceniu a poszukiwanie pracy

Braki w wykształceniu a poszukiwanie pracy fot. Fotolia
Czy brak studiów albo luki w edukacji muszą być przeszkodą w znalezieniu świetnej pracy?
Milena Oszczepalińska / 17.11.2015 06:04
Braki w wykształceniu a poszukiwanie pracy fot. Fotolia

Nieskończone studia, brak obrony dyplomu, zaczynanie i rzucanie kilku kierunków jeden po drugim  nie stanowią najlepszej wizytówki kandydata starającego się o pracę. Każdą porażkę można jednak przekuć w sukces. Podpowiadamy, jak to zrobić na rozmowie kwalifikacyjnej.

Braki w wykształceniu a poszukiwanie pracy

Jak wyeksponować atuty, a porażki pozostawić niezauważonymi? Sprawdź!

1. Informuj tylko o ukończonych studiach

Jeśli długo szukałaś swojej drogi życiowej i zanim znalazłaś ten właściwy kierunek studiów, próbowałaś zdobyć wykształcenie na kilku uczelniach, nie podawaj tego w CV. Wystarczy, że umieścisz w nim informację o kierunku, który dał ci wyższe wykształcenie.

2. Nie chwal się brakiem dyplomu ukończenia studiów

A może skończyłaś studia, ale nie obroniłaś się? Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się dość często. Nie masz obowiązku pisać w CV, że nie masz tytułu magistra bądź inżyniera. Dopiero gdy zostaniesz spytana o dyplom, wyjaśnij, jak wygląda sytuacja.

3. Udowodnij, że jesteś konsekwentna i zorganizowana

Niedokończone studia mogą sugerować lenistwo lub chaotyczne podejście do życia. Ale możesz przecież tak uargumentować ten fakt, by wyszło na twoje. Wystarczy, że znajdziesz poważne argumenty przemawiające na twoją korzyść.

4. Jeśli przyczyny braku studiów nie są zależne od ciebie, ujawnij je

Być może musiałaś przerwać naukę z powodu choroby lub braku finansów. W takich przypadkach absolutnie nie bój się, że brak wykształcenia zostanie odebrana negatywnie. Lepiej będzie, jeśli podasz te powody, niż rekruter sam uzna, że nie skończyłaś studiów np. z lenistwa.

5. Udowodnij, że każda porażka czegoś cię nauczyła

Błędy każdy może popełnić. Ale brak wyciągnięcia z nich wniosków to już gorsza rzecz. Udowodnij, że choć rzuciłaś studia po pierwszym roku i potem zaczęłaś nowe, zdobyłaś nowe cenne umiejętności, które bardzo chętnie będziesz nadal rozwijać.

6. Nie masz studiów? A może skończyłaś liczne kursy?

Brak studiów nie musi być problemem, jeśli CV nie będzie puste. Może zamiast studiować, postanowiłaś pracować od razu po szkole, a w międzyczasie uczęszczałaś na kursy dokształcające? Koniecznie wspomnij o nich w CV!

Sprawdź też: