Jak opisać kolizję drogową? fot. Fotolia

Oświadczenie po wypadku samochodowym - jak je napisać

Stłuczka może przydarzyć się każdemu. Nawet najbardziej wytrawnemu kierowcy. Dlatego dobrze wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować.
Milena Oszczepalińska / 02.10.2014 15:51
Jak opisać kolizję drogową? fot. Fotolia

Samochód przed tobą gwałtownie zahamował, a ty zagapiłaś się i... trach. Uszkodziłaś jego zderzak. Co teraz zrobić?

Niezależnie od tego, czy jesteś sprawcą czy poszkodowaną, musicie – ty i drugi kierowca – spisać oświadczenia o winie. Dobrze, gdy któreś z was ma gotowy wzór takiego dokumentu (można go znaleźć np. na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych). Jeśli nie – musicie sporządzić je sami.

Oświadczenie po wypadku samochodowym powinno zawierać m.in.:

  • wasze dane
  • wskazanie kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym
  • numer rejestracyjny samochodu
  • numer polisy i datę jej zawarcia
  • nazwę i adres ubezpieczyciela
W oświadczeniu po wypadku samochodowym trzeba także opisać, jak doszło do kolizji i co zostało uszkodzone. Dobrze jest zamieścić rysunek obrazujący moment zderzenia – w jakich kierunkach poruszały się samochody, jakie było ich położenie w chwili wypadku, znaki drogowe.

Jeśli są świadkowie wypadku, warto zanotować ich dane, bo mogą się później przydać. Można też zrobić (i potem dołączyć) zdjęcia.

Zobacz, jak napisać oświadczenie po wypadku samochodowym:

OŚWIADCZENIE O SPOWODOWANIU KOLIZJI


Ja ........................................... zamieszkały w ............................legitymujący się dowodem osobistym ................... kierując pojazdem ............... nr rej............... doprowadziłem w dniu .............. do kolizji (podać przyczynę) z pojazdem .................................. nr rej. ........................, prowadzonym przez ........................... zamieszkałego w ........................ Do zdarzenia doszło w........................................................................................,.
Posiadam prawo jazdy kat. ........ wydane przez .................................. w ....................................
Jestem ubezpieczony w ....................................., również w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia auto casco i posiadam polisę nr .....................................................................

................................................................
(Czytelne podpisy uczestników kolizji)

Uwaga! Oświadczenie o winie musi być podpisane przez obu kierowców.

Inne porady prawne i finansowe znajdziesz na naszym forum.

Sprawdź też kolejne porady związane ze szkodami:

Na podstawie artykułu z magazynu Przyjaciółka