Jak wybrać OFE - poradnik

jak wybrać ofe, wybór ofe, ofe czy zus, wybór funduszu emerytalnego fot. Fotolia
Od kwietnia 2014 do końca czerwca 2014 musisz wybrać - ZUS czy OFE?
Weronika Kwaśniak / 18.02.2014 14:04
jak wybrać ofe, wybór ofe, ofe czy zus, wybór funduszu emerytalnego fot. Fotolia

Zmiany emerytalne w 2014


Rok 2014 niesie ze sobą wiele zmian prawnych. Jedną z nich jest ta dotycząca emerytur - Polacy w okresie od kwietnia 2014 do końca czerwca 2014 muszą wybrać, czy chcieliby korzystać z ZUSu, czy z OFE. Decyzję będzie można później zmienić, jednak nie wcześniej niż w roku 2016.
Wybór nie jest łatwy!
Jak zmiana ma wyglądać w praktyce? Jeżeli nie zadeklarujesz, że chcesz nadal pozostać w OFE, twoje składki automatycznie będą rejestrowane na koncie w ZUSie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze OFE?


Jeśli nie chcesz korzystać z konta w ZUSie i zdecydujesz się na OFE, zastanów się jak dobrze wybrać fundusz.
Pamiętaj, że pomimo że od tego momentu będzie on odpowiedzialny za twoje składki emerytalne i musi dobrze nimi zarządzać. Jak zatem dobrze wybrać?
  • Zwróć uwagę na to, jak opłacalność danego funduszu prezentuje się w dłuższej perspektywie. Oczywiście, dany OFE może mieć świetne wyniki z ostatniego roku, nie jest to jednak gwarancją opłacalności! Powinnaś interesować się wyłącznie rezultatami długoterminowymi. Przecież twoje składki mają pozostawać w OFE przez długi czas! Musisz więc wiedzieć, jak dany fundusz "prezentuje się" na przestrzeni lat.
  • Dużym atutem jest łatwość dostępu - warto wybrać ten fundusz, który posiada internetowy dostęp do rachunku.
  • Zastanów się, czy odpowiada ci wysokość kosztów członkostwa w danym OFE!
  • W przypadku wyboru OFE duże znaczenie ma także stabilność. Jeśli w jednym roku dany fundusz osiąga świetne wyniki, w kolejnym sporo słabsze, a później znów rewelacyjne - poważnie się zastanów! "Wzloty i upadki" są niepożądane, OFE powinien odznaczać się stabilnością!

Dowiedz się więcej o swoich finansach:

Redakcja poleca

REKLAMA