Rachunki za wodę 2017 - projekt Ministerstwa Środowiska

kobieta myjąca ręce fot. Fotolia
Zobacz, jakie zmiany w rachunkach za wodę czekają nas w niedalekiej przyszłości.
kobieta myjąca ręce fot. Fotolia
Rząd zajął się nową ustawą wodną. Nowe przepisy mają spowodować gwałtowne podwyżki cen za wodę. Jak się okazuje, przeciętna 4-osobowa polska rodzina może zapłacić nawet 100 zł więcej za roczne rachunki.

Jak zaoszczędzić na wodzie? Podpowiadamy!

Nowe stawki za wodę

Jakiś czas temu MŚ zaproponowało wprowadzenie jednolitej stawki dla producentów napojów za wodę, która miała wynosić 70 grodzy. Teraz Ministerstwo wprowadziło nowe stawki – 70 groszy za pobór metra sześciennego wód podziemnych i 35 gr za pobór metra sześciennego wód powierzchniowych wykorzystywanych do produkcji wód butelkowanych.

Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom branży, producentów napojów.

- rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.

Skąd zmiany?

Rada Ministrów musi zająć się wprowadzeniem zmian w dziedzinie Projektu Wodnego. Dlaczego? Nowe przepisy są konieczne z powodu ustawodawstwa unijnego, a dokładniej 9 art. Ramowej Dyrektywy Wodnej. Jeśli nie wprowadzimy tego do polskiego prawodawstwa, grożą nam kary nawet do 10 mln zł!
Opłatami mają być objęci: rolnicy, branża energetyczna, hodowcy ryb czy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują duże ilości wody do swojej produkcji.

Seria podwyżek od stycznia 2017! Sprawdź!

Co to znaczy dla Jana Kowalskiego?

Zmiany w opłatach za wodę mają dotknąć też przeciętnego Jana Kowalskiego. Niezadowolenie z projektu wyraził marszałek i prezydent Śląska, dopatrują się w projekcie poważnego zagrożenia dla portfela każdej rodziny. Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala wyliczył, że rachunki za wodę przeciętnej rodziny wzrosną o ok. 100 zł rocznie.

Wzrosną też pośrednie koszty – więcej zapłacimy za prąd, ciepło, a przez to i inne towary. To dodatkowe pieniądze, jakie każdy z nas zapłaci, robiąc zakupy czy korzystając z usług. Dlatego też zwrócę się z apelem do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, by wywierali nacisk na parlamentarzystów i powstrzymali wprowadzenie złego prawa.

- Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa
Krajowy regulator cen
Jak się okazuj, ma powstać też nowy urząd, który będzie pilnował cen wody. Urzędnicy będą analizować, czy podwyżki są uzasadnione. Projekt przewiduje też utworzenie Państwowego Gospodarstwa "Wody Polskie", które będą zarządzały wszystkimi wodami publicznymi.

Redakcja poleca

REKLAMA