Mieszkanie plus - nowy projekt rządowy fot. Fotolia

Program Mieszkanie plus zastąpi MdM?

Czy wiesz, na czym będzie polegał program Mieszkanie plus?
Milena Oszczepalińska / 08.04.2016 06:46
Mieszkanie plus - nowy projekt rządowy fot. Fotolia

Słyszałaś o programie Mieszkanie plus? To najnowsza propozycja rządu Beaty Szydło skierowana do tych, którzy marzą o własnym mieszkaniu. Przedstawiamy, co będzie można uzyskać dzięki programowi Mieszkanie Plus i jakie są jego najważniejsze założenia. Sprawdź!

Co zyskamy dzięki programowi Mieszkanie plus?

Wciąż jeszcze aktywny jest program Mieszkanie dla Młodych, ale rząd zapowiedział już, że nie zostanie on przedłużony. To oznacza, że będzie trwał maksymalnie do końca 2018 roku, chyba że środki przeznaczone na niego z budżetu państwa skończą się wcześniej. Rząd twierdzi jednak, że nie chce zostawić obywateli bez jakiejkolwiek możliwości wygodnego zamieszkania. Co proponuje w zamian?

Jakie są najważniejsze założenia nowego programu mieszkaniowego?

Program Mieszkanie plus, w nazwie nawiązujący do ostatnio aktywowanego projektu 500+, ma na celu wprowadzenie na rynek tanich mieszkań na wynajem. Specjalnie na ten cel mają zostać wybudowane nowe mieszkania, które będą przeznaczone właśnie na wynajem po preferencyjnych cenach. Koszt budowy takich mieszkań ma nie przekraczać 3000 zł za metr kw., ponieważ mają powstać one na gruntach należących do Skarbu Państwa. Rząd zapowiada też, że będzie istniała możliwość "dojścia do własności" wynajmowanego mieszkania.

Skąd pomysł na program Mieszkanie plus?

Pomysł na wybudowanie tanich mieszkań na wynajem został zaczerpnięty z zachodnich bogatych państw, w których funkcjonują one od lat z powodzeniem. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które niekoniecznie chcą się zadłużać na wiele lat, by kupić mieszkanie na kredyt. A wynajmowanie czegoś za niewielkie pieniądze pozwala na zaoszczędzenie większych kwot lub wydawanie ich na inne cele, co również napędza gospodarkę.

Kiedy program wejdzie w życie?

Trudno powiedzieć, ponieważ na razie program Mieszkanie plus jest dopiero w trakcie przygotowań. Rząd zapowiada, że chce go rozpocząć do końca kadencji. Kazimierz Smoliński ma nadzieję, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w 2018 roku powstaną pilotażowe budynki, a rok później program "powinien ruszyć już jako system". Rząd pokłada nadzieję, że uda mu się zrealizować program Mieszkanie plus w ciągu trzech lat.

Sprawdź też inne porady finansowe:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/30.11.2017 22:33
Czytam już kolejny artykuł na ten temat i jeszcze nie natrafiłam na informacje o podstawowych założeniach. Żeby dostać mieszkanie z puli trzeba spełniać kryteria dochodowe, a do tego najlepiej być rodziną z dziećmi. Teoretycznie mieszkania będą dla każdego (o ile spełni kryteria przyznania mieszkania), ale pierwszeństwo będą miały tzw. duże rodziny. Nie mam więc szans, bo z moim partnerem żyjemy bez ślubu i zamiast dzieci mam dwa psych. Dlatego wybraliśmy mieszkanie na kameralnym osiedlu nowych budynków (teraz jeszcze się budują), z recepcją i własnością gruntu na osiedlu Nowe Bielany 2 w Warszawie.
/31.05.2017 12:44
a ja tam nie czekam na te programy.... kupujemy teraz mieszkanko i kredyt to tylko część większość mamy z oszczędności. i wystarcza bo z rynku wtórnego i nie jest takie drogie. dobrze ze mamy fajną agencję nieruchomości vivapol.mazury. Oni sie zajmuja większością spraw, bardzo nam pomagają i doradzają :)
/19.05.2017 12:40
super.. całe szczęście że mamy gdzie mieszkać! finalizujemy też zakup apartamentyrowy, ekskluzywnego mieszkania w nadmorskiej miejscowości. to będzie nasze zabezpieczenie na przyszłość, a póki co będziemy je wynajmować. Ciesze sie bardzo ze wszytskie te zakupy nieruchomości juz zaraz będziemy miec za sobą bo te wszystkie zmiany to jakas masakra...
POKAŻ KOMENTARZE (1)