Co zrobić, by… mieć zysk z oszczędności

kobieta, oszczędzanie, pieniądze, wydatki, finanse, skarbonka fot. Panthermedia
Zaoszczędziłaś trochę gotówki i zastanawiasz się, co z nią zrobić. Nie trzymaj jej w domu, bo nic na tym nie zyskasz.
/ 04.04.2011 10:53
kobieta, oszczędzanie, pieniądze, wydatki, finanse, skarbonka fot. Panthermedia
Włóż pieniądze do banku
Możesz założyć konto oszczędnościowe lub lokatę  – najlepiej na krótki termin, np. jednodniową z opcją tzw. rolowania, czyli automatycznego przedłużania. Zwróć uwagę na sposób naliczania odsetek. Najkorzystniejsza dla ciebie jest dzienna kapitalizacja. Pozwala bowiem na większy zysk niż przy lokatach, na których odsetki naliczane są np. po miesiącu.

Dzięki jednodniowej kapitalizacji nie płacisz  tzw. podatku Belki (w wysokości 19 proc.).

Uwaga!
Od lipca Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie zmian, które spowodują, że niezależnie od sposobu naliczania odsetek ten podatek zapłacisz.

Kup obligacje

 Ponieważ z reguły lokaty mają oprocentowanie zmienne, korzystniejsze może okazać się zainwestowanie w obligacje np. dwuletnie ze stałym oprocentowaniem 4,50 proc. w skali roku. Dzięki temu będziesz z góry wiedziała, na jaki zysk możesz liczyć.

Załóż Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

W jego ramach możesz oszczędzać (np. na lokacie lub w formie polisy czy w funduszu inwestycyjnym). Nie wymaga to dużych wpłat. Istnieje jedynie górny limit – roczny (suma składek nie może przekroczyć w tym roku 10 070 zł). Założenie IKE jest proste – wystarczy podpisać umowę z wybraną instytucją. Szczegółowe informacje uzyskasz w banku, towarzystwie ubezpieczeniowym czy funduszu inwestycyjnym.

Pamiętaj!

Od oszczędności zgromadzonych w IKE nie zapłacisz podatku Belki pod warunkiem, że nie wyjmiesz pieniędzy przed ukończeniem wieku emerytalnego.

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA