Nadja Michael - koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej fot. fot. G. Geller

Nadja Michael - koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Wielbiciele głosu Nadji Michael będą mieli niepowtarzalną okazję usłyszeć artystkę na żywo.
Milena Oszczepalińska / 04.11.2014 12:32
Nadja Michael - koncert w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej fot. fot. G. Geller
Recital słynnej sopranistki, Nadji Michael odbędzie się już 26 listopada na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Światowej sławy sopranistce towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego – Opery narodowej pod dyrekcją Roberta Paternostra. W programie zabrzmi wybór arii z jej repertuaru.

Nadja Michael rządzi sceną

Artystka skupia na sobie uwagę. Nic dziwnego, posiada głęboki głos, piękne ciało i niesamowity temperament. Jest perfekcyjna wokalnie, a także doskonała aktorsko. Odtwarzane przez nią postaci to nie papierowe marionetki, ale kobiety z krwi i kości.

Dotychczasowe role sławnej sopranistki

Była Salome w La Scali, verdiowską Lady Makbet w Metropolitan Opera, Marią w Wozzecku Berga w madryckim Téatro Real i berlińskim Unter den Linden oraz Judytą w Zamku Sinobrodego Bartóka zrealizowanym przez Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W La Monnaie i Théâtre de Champs Élysées była Medeą Cherubiniego w głośnej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego.

Koncert Nadji Michael w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Sopranistka na scenie nie ma sobie równych. Nieraz rzuciła na kolana Mediolan, Nowy Jork. W listopadzie ponownie wystąpi w Polsce – w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w innej, nowej odsłonie. Da koncert, na którym zaprezentuje siebie. Wcieli się w Nadję Michael, na chwilę porzucając wszystkie operowe heroiny.

Sylwetka artystki

Nadja Michael – sopran. Studia wokalne odbyła w Stuttgarcie i Indianie (USA). Współpracowała z Chicago Symphony Orchestra, wykonując m.in. partię Brangeny w Tristanie i Izoldzie Wagnera pod dyrekcją Daniela Barenboima oraz Dydony w Trojanach Berlioza pod dyrekcją Zubina Mehty. W 2007 roku wystąpiła jako Salome w mediolańskiej La Scali i londyńskiej Covent Garden, w rolę męską (Fidelio) wcieliła się w wiedeńskiej Staatsoper.

Zobacz też:


W Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli zaśpiewała w Medei Cherubiniego. Była też Lady Makbet w operze Verdiego na otwarciu sezonu 2008/2009 w monachijskiej Bayerische Staatsoper, a także w Lyric Opera of Chicago i nowojorskiej Metropolitan Opera (2010). Ponadto śpiewała m.in. w Arena di Verona oraz na festiwalach w Glyndebourne i Salzburgu.

Pierwsze występy sopranistki

Pierwszym jej występem w repertuarze bel canto była partia Medei w operze Mayra Medea w Koryncie w Monachium. W 2011 roku zadebiutowała w partii Marii w Wozzecku Berga pod dyrekcją Daniela Barenboima w berlińskiej Staatsoper Unter den Linden. W paryskim Théâtre de Champs-Élysées w głośnej inscenizacji opery Cherubiniego według Krzysztofa Warlikowskiego była Medeą wystylizowaną na brytyjską piosenkarkę Amy Winehouse (2012).

Występ w Polsce

W grudniu 2013 roku wystąpiła w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w partii Judyty w Zamku Sinobrodego Bartóka w reżyserii Mariusza Trelińskiego, spektaklu realizowanym w koprodukcji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie premiera tego spektaklu odbędzie się w styczniu 2015.

Nagrody oraz działalność społeczna

Nadja Michael jest laureatką wielu nagród, m.in.: Goldene Stimmgabel od Arte za rolę Salome (2008), była także nominowana do South Bank Show ITV Award w londyńskiej Royal Opera House (2009). Ma w dorobku liczne nagrania DVD, m.in. oper takich jak: Don Carlos (Wiener Staatsoper), Salome (La Scala, Royal Opera House), Tosca (Bregenzerfestspiele), Medea w Koryncie (Bayerische Staatsoper) oraz Medea Cherubiniego (Théâtre de la Monnaie). Działa społecznie na rzecz dzieci, założyła też w Monachium własną fundację charytatywną Stimme für die Menschlichkeit przyznającą doroczną nagrodę Arts and Air Award.

Zobacz też:

Materiały prasowe - Teatr Wielki – Opera Narodowa