POLECAMY

Przygotuj się do zimowego wyjazdu poza granice Polski

Zobaczcie porady specjalistów
Przygotuj się do zimowego wyjazdu poza granice Polski fot. Fotolia.pl

Każdego roku wielu Polaków wyjeżdża na narty poza granice kraju. W trosce o bezpieczeństwo i wygodę Polaków wybierających się w okresie zimowym w podróż za granicę samochodem, Szkoła Auto Skoda przygotowała zestawienie krajów najczęściej wybieranych przez turystów oraz małą ściągawkę z najważniejszych przepisów obowiązujące na ich terenie w okresie zimy.
„Kiedy wyjeżdżamy poza granicę Polski zawsze mamy na względzie zasady ruchu drogowego oraz panujące w danym kraju ograniczenia. Jednak kiedy wybieramy się na zagraniczne ferie zimowe, musimy również pamiętać o tym, jak w danym państwie podchodzi się do sprawy posiadania przez nas opon zimowych oraz przewożenia nart”
- mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda

1. Austria

Od 1 listopada do 15 kwietnia samochody muszą być wyposażone w opony zimowe (bieżnik 4 mm dla opon radialnych, 5 mm dla diagonalnych). Jeśli warunki pogodowe tego wymagają dopuszcza się stosowanie łańcuchów  (tam gdzie stale lub przez większość czasu występuje pokrywa śnieżna). W kraju tym panuje bezwzględny zakaz przewożenia nart we wnętrzu auta.

2. Czechy

Jeżeli warunki tego wymagają od 1 listopada do 31 marca samochody muszą być wyposażone w opony zimowe.

3. Słowacja

Opony zimowe obowiązują wtedy, gdy wymagają tego warunki.

4. Włochy

Opony zimowe nie są obowiązkowe. Obowiązek ten występuje lokalnie, na górskich drogach. Informują nas o tym znaki, które określają kiedy należy być w danym regionie wyposażonym w opony zimowe i/lub łańcuchy.

5. Niemcy

Należy mieć opony zimowe w momencie opadów śniegu czy oblodzenia. Niemiecki ustawodawca przewidział kary w wys. od 40 do 120 EUR za nieodpowiednie przygotowanie samochodu do warunków zimowych.

Przed dłuższym wyjazdem warto również sprawdzić stan wyposażenia naszego samochodu w:

  • Apteczkę spełniającą europejskie normy,
  • Dwie, odblaskowe kamizelki (bez których nie wolno wysiąść nam z samochodu w razie awarii),
  • Sprawny zestaw naprawczy,
  • Zapasową oponę nadającą się do użycia.

Zanim wyruszymy na podbój włoskich czy austriackich stoków, musimy także rozważyć kwestię sposobu przewożenia sprzętu narciarskiego w samochodzie. Warto zainwestować w odpowiedni bagażnik dachowy w postaci np.: belek bazowych (wyposażonych w komplet uchwytów dla 2 do 6 par nart) mocowanych na dachowych relingach, do krawędzi dachu lub do fabrycznych elementów auta. Dobrym rozwiązaniem jest również tzw. kufer. Oprócz nart, desek i kijków zapakujemy do niego również buty czy kaski.

„Do naszych ferii zimowych naprawdę warto podejść w sposób rozsądny. Zapewnić sobie niezbędne minimum odpowiedniego treningu fizycznego przed wyruszeniem na stok, a także odpowiednio przygotować się zarówno merytorycznie, jak i technicznie do samej trasy podróży. Dzięki temu bezpiecznie dowieziemy na górski stok naszych pasażerów, jak i sprzęt”

- apeluje do wszystkich ludzi wybierających się na zimowy wypoczynek w górach Naczelnik TOPR, Jan Krzysztof.

Więcej porad dotyczących bezpieczeństwa:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)