Zaplanuj bezpieczną podróż - Wakacje lato 2014

Bezpieczna podróż, Skoda fot. Fotolia.pl
Planowanie podróży należy zacząć już na kilka dni przed wyjazdem. Zobaczcie, na co szczególnie zwrócić uwagę!
23.07.2014 08:49
Bezpieczna podróż, Skoda fot. Fotolia.pl

Planowanie podróży należy zacząć już na kilka dni przed wyjazdem.  Dlatego musimy zwrócić uwagę na nasz plan dnia, bo jazda samochodem wymaga koncentracji i spokoju.
 

„Planując trasę powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaje dróg, którymi będziemy się przemieszczać. Można sprawdzić jak duże natężenie ruchu na nich występuje i jakie jest ryzyko wypadku”

– mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.

Jak zaplanować podróż?

  • Warto przed wyjazdem sprawdzić, czy na zaplanowanej przez nas drodze nie występują utrudnienia w postaci remontów, przebudowywanych mostów i dróg. Należy zorientować się czy nie ma dróg zamkniętych przez występujące powodzie lub inne kataklizmy.
  • Jeśli mamy do przejechania dużą odległość, podzielmy ją na etapy. Uwzględnijmy przerwy co 2 godziny! Statystyki policyjne podają, że w 2013 roku zmęczenie i zaśnięcie było przyczyną ponad 500 wypadków, w których zginęło 88 osób. Utrata świadomości jest drugą przyczyną wypadków na autostradach, zaraz za niedostosowaniem prędkości.
  • Ustalając trasę pamiętajmy również o jej optymalizacji. Nie zawsze najkrótsza droga będzie najlepsza. Nadrobienie paru kilometrów drogami ekspresowymi czy autostradami gwarantuje, że podróż  będzie bardziej bezpieczna i mniej męcząca.
  • Wszystkie rzeczy związane z podróżą, a nawet pieniądze na opłaty autostradowe trzymajmy w jednym miejscu. Nawigację ustawmy przed wyjazdem, upewniając się, że trasa jest dobrze wprowadzona i zgodna z planami. Jeśli musimy dokonać jej korekty, zatrzymajmy się na poboczu.

Planowanie podróży, szczególnie tych dalekich, to proces wieloetapowy i rozłożony w czasie. Uwzględnijmy to! Nie wystarczy sprawny samochód. Najważniejszy jest wypoczęty i pewny swoich decyzji kierowca.

Na podstawie materiałów prasowych Skoda