Jakim typem kierowcy jesteś - 5 typów kierowców

Dziewczyna w samochodzie fot. Fotolia.pl
Zobacz, jakim typem Ty jesteś. Czy aby na pewno najbardziej pożądanym z punktu widzenia bezpieczeństwa?
12.08.2014 10:00
Dziewczyna w samochodzie fot. Fotolia.pl

W naszym kraju ponad 20 milionów mieszkańców posiada prawo jazdy. Dlatego właśnie psychologowie przyjrzeli się kierowcom i zdarzeniom drogowym, w których uczestniczą. Dzięki temu wyodrębnili 5 typów kierowców. Zobaczcie jakim typem wy jesteście! Czy aby na pewno najbardziej pożądanym z punktu widzenia bezpieczeństwa?1. Kierowca z syndromem Mad Max

Nie ma bardziej dominującego, pewnego i zapatrzonego w siebie kierowcy. Swoim zachowaniem chce podporządkować innych kierowców. Jego reakcji nie ograniczają przepisy, a swoim postępowaniem wywołuje u innych kierowców gniew, irytację i frustrację.

Jeśli na drodze trafi na podobny typ kierowcy, efektem może być mniej lub bardziej kontrolowana agresja.2. „Nauczyciel” za kółkiem

Pouczanie innych uczestników ruchu drogowego jest dla niego sposobem na budowanie swojej wartości. Uważa, że dzięki znajomości i przestrzeganiu zasad, może pouczać innych. „Jestem lepszy, tobie też pokażę jak masz się zachowywać”. Taki styl zachowania na drodze może wywołać u innych uczestników nieufność i agresję.3. Kierowca z syndromem słodkiej idiotki

Typ kierowcy mocno skoncentrowany na sobie. Interesuje go jego własny interes. Na drodze nie zauważa innych uczestników, wymusza na innych zachowania, które poprawiają jego drogową sytuację. Sam nie jest skłonny do społecznych zachowań np. wpuszczenia, przepuszczenia innego uczestnika ruchu.

„Kierowców mających do czynienia z osobami tego typu, frustrują takie zachowania, w konsekwencji z nieufnością podchodzą do innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że kultura wymaga wzajemności, a ten kierowca wykorzystuje innych”

- mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda4. Kierowca odreagowujący lęki

Wśród kierowców są tacy, którzy nie potrafią na drodze zachowywać się neutralnie. Ich styl jazdy jest albo agresywny albo defensywny. Reakcje na drodze są trudne do przewidzenia. Często ich reakcjami rządzi chęć poczucia społecznej akceptacji swoich zachowań.

Na drodze mogą się zachowywać wbrew przepisom. Ich pewność siebie jest słabsza, a odważne zachowania innych kierowców mogą spowodować wycofanie. Kierowcy ci, wywołują nieufność i lekceważenie. Są traktowani z góry i często padają ofiarami drogowej agresji oraz wymuszania na nich nieprawidłowych zachowań.5. Kierowca asertywny

Kierowca, którego można określić mianem dojrzałego. Doskonale porusza się na drodze, dąży do określonego celu. Nie poddaje się emocjom. Na drodze zachowuje się życzliwie. Zauważa innych uczestników ruchu drogowego, wyzwala pozytywne emocje oraz świeci przykładem.

Jak się okazuje jazda samochodem to nie tylko znajomość przepisów i technika jazdy. Na poprawę bezpieczeństwa bardzo duży wpływ ma zachowanie kierowców. Dlatego warto przyjrzeć się, kim jesteśmy za kierownicą.

Na podstawie materiałów prasowych Skoda PolskaWięcej porad dotyczących bezpiecznej podroży: