Jak wykadrować zdjęcia do druku?

Jak wykadrować zdjęcia do druku?
Bywa tak, że fotografie wprost z aparatu są w rozmiarze, który nie pokrywa się bezpośrednio ze standardowymi rozmiarami odbitek, a konkretniej z rozmiarem papieru fotograficznego. Wówczas pracownik labu do którego zaniesiemy nasze fotografie, będzie zmuszony zdjęcie skadrować albo maszyna zrobi to automatycznie. Niestety tylko fotograf wie, jak powinien wyglądać kadr jego zdjęcia. W związku z tym najlepiej jest samemu poczynić niezbędne przygotowania.
/ 28.09.2016 15:55
Jak wykadrować zdjęcia do druku?

Przygotowanie zdjęć do druku

Również w tym przypadku Photoshop okazuje się bardzo użytecznym narzędziem. Najbardziej przydatna okazuje się funkcja Kadruj dostępna z poziomu palety Okno - Narzędzia. Po wybraniu narzędzia Kadruj w pasku opcji mamy do dyspozycji trzy pola numeryczne. W pierwszym podajemy docelową szerokość zdjęcia, w drugim jego docelową wysokość, a w trzecim docelową rozdzielczość.

W polu Rozdzielczość warto nieco na wyrost wpisać wartość 300. Taka rozdzielczość obrazu cyfrowego wyrażana w pikselach na cal (ppi) sprawdzi się w większości przypadków. Po wprowadzeniu stosownych wartości rysujemy narzędziem prostokąt w obrębie zdjęcia. Możemy go dowolnie przekształcać, co często wykorzystywane jest także do prostowania kadru, jeśli był nieco przechylony.

Po narysowaniu pożądanego kadru, klikamy przycisk Enter na klawiaturze, a program dokonuje kadrowania i odpowiednio przygotowuje zdjęcie. Teraz można je już zapisać, nagrać na płytę i zanieść do fotolabu bez obaw o to, że zostanie nieprawidłowo skadrowane.

Aby zapisać wprowadzone ustawienia i móc je później w dowolnej chwili przywołać, należy kliknąć mały trójkącik obok ikony narzędzia w pasku opcji, potem raz jeszcze trójkącik, tym razem po prawej stronie i wybrać opcję Nowe ustawienia narzędzia. Jest to znacznie bardziej wygodne, aniżeli każdorazowe ich wprowadzanie ręcznie. Swoją drogą, w ten sposób można zapisywać ustawienia także innych narzędzi.

Redakcja poleca

REKLAMA