Día de los Muertos - niezwykły Dzień Zmarłych w Meksyku

Día de los Muertos fot. Adobe Stock
Día de los Muertos to najstarsze religijno-etniczne święto obchodzone w Meksyku. Jest wyrazem pamięci i szacunku dla zmarłym.
Karolina Kalinowska / 31.10.2019 09:26
Día de los Muertos fot. Adobe Stock

Na tradycję tego święta składają się wątki katolickie i prekolumbijskie. Día de los Muertos tradycyjnie obchodzi się 1 i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych (Todos los Santos) i Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos).

Obchody Día de los Muertos

W kulturze meksykańskiej Dzień Zmarłych jest radosny, bowiem powszechna jest wiara, że dusze zmarłych powracają w tym dniu na ziemię i uczestniczą wraz z żyjącymi we wspólnej uczcie. Wędrującym duszom drogę z zaświatów do domu wyznaczają świece, kwiaty aksamitek i kadzidła - swoiste drogowskazy. Bogato dekorowane ołtarze na cześć tych, którzy odeszli są nieodłączną częścią meksykańskiego rytuału Święta Zmarłych. Pojawiają się one niemalże we wszystkich domach, ale też w wielu miejscach publicznych.

  • 1 listopada to dzień wspominania zmarłych dzieci. Na ołtarzach, ustawia się świeczki, ich zdjęcia, ulubione słodycze, zabawki – wszystko to, co lubiły za życia.
  • 2 listopada wspomina się zmarłych dorosłych. Tego dnia obok wizerunku zmarłego, na ołtarzach pojawiają się świece, kadzidło, jego ulubione potrawy, słodycze, papierosy, jest tequila. Ołtarze dodatkowo dekorowane są czaszkami z czekolady, cukru i mnóstwem kwiatów.

Święto Zmarłych w Meksyku
fot: Adobe Stock

W meksykańskim kalendarzu Día de los Muertos to jedno z najważniejszych świąt. W przeciwieństwie do polskiego, obchodzonego w smutku i zadumie, jest czasem zabaw, w których biorą udział wszyscy członkowie rodziny. Poprzebierani ludzie tańczą i żartują, a w powietrzu unosi się zapach kadzidła, czekolady i słodkiego chleba zmarłych (pan de muerto).

Na podstawie materiałów prasowych

Przeczytaj również:Wszystkich Świętych w MeksykuTylko znicze i pańska skórka? Więcej o prawdziwym sensie Święta Zmarłych