Woda toaletowa a woda perfumowana - różnice

Woda toaletowa a woda perfumowana fot. Fotolia
Niestety, nie każda wersja zapachu to perfumy. Sprawdź jakie są różnice między perfumami, wodą toaletową a wodą perfumowaną.
Małgorzata Machnicka / 13.05.2014 13:11
Woda toaletowa a woda perfumowana fot. Fotolia
Podstawową rolę we wszystkich zapachach odgrywają olejki zapachowe. To właśnie wysokość ich stężenia decyduje o tym, czy coś możemy nazwać perfumami, wodą perfumowaną czy toaletową.
 

Woda perfumowana a woda toaletowa - czym się różnią?

Najbardziej skoncentrowaną postacią zapachu są perfumy. Zawierają od 20 do 40% olejków zapachowych. Są najtrwalsze i nadroższe. Każda inna kompozycja esencji zapachowej i alkoholu nazywana jest „wodą”. Następna w kolejności jest woda perfumowana (skrót EDP), w której zawartość olejków wynosi od 10 do 20%. Na samym końcu jest woda toaletowa (skrót EDT), w której ekstrakt zapachowy występuje w zawartości od 5 do 10%. W rankingu występuje jeszcze na samym końcu woda kolońska, w której zawartość olejków zapachowych jest równa od 1 do 3%.


Woda toaletowa a woda perfumowana - różnice w cenie

Obok olejków zapachowych w perfumach i wodach znajdują się środki homogenizujące i alkohol lekki, najczęściej etanol. Im więcej olejków zużywa się do tworzenia kompozycji, tym więcej alkoholu potrzeba aby je rozcieńczyć. Ceny prawdziwych perfum zaczynają się od 600 złotych i można je znaleźć tylko w nielicznych, ekskluzywnych perfumeriach. Za wodę perfumowaną zapłacimy od 200 do 500 zł. Wody toaletowe i kolońskie są najtańsze, ceny mieszczą się w granicach 30 do 200 zł.


Więcej o modnych zapachach:

Redakcja poleca

REKLAMA