Coco Chanel

Lekcje stylu od Coco Chanel

Przeciwstawiała się obowiązującym normom, dotyczącym wyglądu kobiet i ich roli w męskim świecie - ucz się od Coco Chanel!
/ 05.10.2011 08:03
Coco Chanel
Coco Chanel pozostała w naszej pamięci jako najsłynniejsza projektantka mody. Pierwsza kobieta, która przebiła się w świecie modowego biznesu i doskonale sobie w nim radziła niemal pół wieku.

Ale Coco jest dla nas ważna przede wszystkim dlatego, że dzięki swoim rewolucyjnym projektom, przyczyniła się do zmiany społecznych stereotypów wizerunku kobiety. Przeciwstawiała się obowiązującym normom, dotyczącym wyglądu kobiet i ich roli w męskim świecie. Dała nam cenne dary, dzięki którym, między innymi, coraz łatwiej nam pokonywać własne ograniczenia i uprzedzenia i dzięki którym coraz lepiej sobie radzimy w świecie biznesu, pieniędzy i zawodowej kariery.

Lekcja 1- Bądź sobą i rób, co chcesz
Coco Chanel, chociaż biedna i wiele zawdzięczająca protekcji mężczyzn, wiedziała, że warto być niezależną i robić to, co się kocha. Wygodne życie, nuda i zabawianie mężczyzny nie odpowiadały jej i szybko odważyła się na rozpoczęcie własnej kariery. Jej przesłanie dla nas zawarte jest w jej kreacjach, odważnych i niekonwencjonalnych strojach, kapeluszach i sposobie bycia. Jakby chciała nam powiedzieć: możesz być sobą, możesz robić to, na co masz ochotę. Nie musisz przejmować się konwenansami, ograniczeniami i stereotypami. Ważne jest to, w co ty sama wierzysz. Możesz wskoczyć w kostium kąpielowy, zdjąć kapelusz i nawet opalać się, jeśli tylko przyjdzie ci na to ochota. Siej zgorszenie, ale bądź w zgodzie ze sobą. Sama lubiła prostotę i wygodę. Jeśli kapelusze, to skromne i bez zbędnych dodatków albo… wcale. Jeśli suknie, to krótkie i proste, ale jeśli masz dziś ochotę na spodnie, to czemu nie? Pozwalała sobie na nie, nosząc strój typowo męski. Przewrotnie ubrała nas w garnitur, spodnie, swetry i marynarki. Dała nam atrybuty męskiego stylu, co jednocześnie oburzało i pociągało, zarówno panie jak i panów z jej epoki.

Lekcja 2- Nie jesteś ozdobą mężczyzny
Spuścizna po Coco Chanel jest dla nas nie do przecenienia. Ktoś by powiedział, bez przesady, przecież to tylko moda. Ale to ona wyzwoliła nas z niewygodnych i krępujących ruchy gorsetów, skróciła i uprościła suknie, dała nam małą czarną, w której i bogate i biedne mogą wyglądać tak samo pięknie. Przekonała świat, aby pozwolił nam nosić spodnie, marynarki, szmizjerki a w upały, kostiumy kąpielowe. Dawała nam do zrozumienia, że nie musimy wdzięczyć się do mężczyzn, nie musimy się stroić aby im się przypodobać. Przeciwnie, możemy nosić beret zamiast strojnego kapelusza a i tak będą za nami szaleli. Wyjątkowe jesteśmy nawet w spodniach czy marynarskiej bluzie w pasy, pod warunkiem, że same w to wierzymy i znamy swoją wartość. Nie jesteśmy ozdobą mężczyzn ale wartością samą w sobie. Pamiętajmy lekcje Coco, nie zapominajmy o sobie.Adriana Klos jest psychologiem i psychoterapeutą z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju "Strefa Zmiany" . Pracuje z osobami, które: doświadczają lęków, depresji i obniżonego nastroju, zaburzeń jedzenia oraz psychosomatycznych, mają problemy w relacjach z innymi, znajdują się w sytuacji kryzysu ( np. w związku lub w pracy), wychowały się w rodzinach dysfunkcyjnych np. w rodzinie alkoholowej.
 Prowadzi również treningi i warsztaty rozwojowe, grupy wsparcia, terapię par oraz DDA.