Zasady przyjmowania gości - reguły zainspirowane księżną Kate

kate middleton z dziećmi fot. ONS.pl
Chciałabyś przestrzegać zasad etykiety? Mogłabyś zaczerpnąć wiele inspiracji od księżnej Kate!
Weronika Kwaśniak / 09.01.2017 12:21
kate middleton z dziećmi fot. ONS.pl

Życie księżnej Kate wielu z nas wydaje się być spełnieniem marzeń z dzieciństwa. Która z nas nie chciała poznać księcia i sprawić, by zakochał się od pierwszego wejrzenia? A potem włożyć balową suknię, wyprawić huczne wesele i zamieszkać w bajkowym pałacu? Cóż, niestety książę William jest tylko jeden... Chyba, że chcesz zauroczyć księcia Harry'ego, dopóki jeszcze nie ma na palcu obrączki ;-)

Niezależnie od tego, czy planujesz zostać w przyszłości księżną Cambridge, czy pozostajesz na cichym podziwie dla królewskiego stylu życia, zapoznaj się z regułami etykiety brytyjskiego dworu! Poznaj zasady przyjmowania gości według Kate Middleton!

Zasady zachowania przy stole - 10 nieco zapomnianych

1. Zapoznawaj ze sobą gości tak szybko, jak to możliwe

Jeśli w twoim mieszkaniu znajdują się osoby, które wcześniej nie miały się widzieć, natychmiast je zapoznaj. Trochę niezręcznie będzie im pewnie wypalić znienacka po 40 minutach rozmowy: "A tak w ogóle to cześć, jestem Krzysiek". Wszyscy powinni zostać ze sobą zapoznani, zanim rozpocznie się posiłek.

2. Trzymaj torebkę w dłoni

Eleganckie przyjęcia wymagają zabrania ze sobą kopertówki lub innej niewielkiej torebki (nigdy tej wieszanej na pasku!). Nie wkładaj jej pod pachę, nawet jeśli bardzo będziesz potrzebować wolnych rąk! Torebkę musisz trzymać w dłoni.
Gdy usiądziesz, pod żadnym pozorem nie kładź jej na podłodze ani na stole. Umieść ją między swoimi plecami, a oparciem krzesła.

3. Trzymaj kieliszek wina za nóżkę...

...ale wysoko, zaraz pod czarą. Trzymając za czarę łamiesz zasady etykiety i ogrzewasz trunek. Z kolei trzymając nóżkę na samym dole, sprawisz wrażenie osoby niechlujnej.
Jeśli masz usta pomalowane szminką, pamiętaj aby cały czas dotykać wargami jednego miejsca - tylko ten fragment powinien przez cały czas być ubrudzony, nie twórz obwódki dookoła kieliszka!

Jak dobrać kieliszek do alkoholu?

4. Nie pozwalaj gościom pomagać w gotowaniu

Oficjalna znawczyni królewskiej etykiety, Myka Meier, mówi: "Dobry gość zawsze zaoferuje pomoc. Dobra gospodyni zawsze odmówi".

5. Przestrzegaj zasad etykiety... w łazience

W jaki sposób? Końcówka papieru toaletowego powinna znajdować się na wierzchu rolki. Nie może być umieszczona pod spodem!
W dobrym tonie jest ustawienie w pobliżu umywalki tubki kremu do rąk - jak twierdzi Meier, to jeden ze zwyczajów księżnej Kate.

6. Weź 3 kęsy i przerwij

Cóż, etykieta królewskiego dworu reguluje również kwestie związane z... tempem jedzenia. Według niej, członkowie królewskiej rodziny powinni zjeść 3 kęsy posiłku, a następnie na kilka sekund przerwać konsumpcję.

7. Przelicz ilość przystawek na ilość gości

Wzorcowo jeden rodzaj przekąski powinien przypadać na 3 gości. To oznacza, że jeśli odwiedza cię 12 osób, powinnaś zaserwować 4 rodzaje przystawek.