Upały w bloku fot. Adobe Stock, fizkes

Doskwiera ci upał w mieszkaniu? Idź do apteki i kup rozwiązanie problemu za 5 zł

Możesz też poszukać go w domowej apteczce, bo większość z nich jest w niego wyposażona.
/ 09.06.2021 10:03
Upały w bloku fot. Adobe Stock, fizkes

W końcu doczekaliśmy się lata i to pełną parą. Słońce i wysokie temperatury sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Zdecydowanie gorzej jest w momencie, kiedy upalne dni spędzamy zamknięci w mieszkaniu w bloku. Tam temperatura zdaje się jeszcze wyższa, a funkcjonowanie przestaje być komfortowe. 

I nie chodzi tu tylko o nadmierne pocenie się czy duszności. Upały często powodują problemy ze snem, koncentracją, a w skrajnych przypadkach nawet udar cieplny. Na szczęście istnieją domowe sposoby na walkę z upałem

Koc termiczny sposobem na upał

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest przedmiot, który kupimy w każdej aptece za około 5 zł. Dostępny jest też w wielu supermarketach. Mowa tutaj o kocu termicznym. Tak, dokładnie tym samym, który znajduje się apteczkach. Jego zadaniem jest izolacja ciepła, kiedy ciału grozi wychłodzenie lub obniżenie temperatury w razie groźby udaru. 

To właśnie to drugie zastosowanie nas interesuje. I nie chodzi tutaj o owijanie się kocem termicznym, a rozwieszenie go w oknie. Foliową „zasłonę” wieszamy srebrną stroną do zewnątrz, tak by odbijała promienie słoneczne. Dzięki temu wnętrze pomieszczenia nie będzie się tak mocno nagrzewało, a upały przestaną być tak uciążliwe. 

A co z upalnymi nocami? Wspominaliśmy już o świetnym sposobie beduinów, który pozwala się wyspać nawet w skrajnie wysokich temperaturach. Wymaga od nas tylko wilgotnego prześcieradła.  

W trakcie upałów pamiętajmy o 6 żelaznych zasadach bezpieczeństwa, które pozwolą nam przetrwać i nie narazić się na uszczerbek na zdrowiu. Przede wszystkim pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu, unikaniu słońca w godz. 10-15 i nośmy przewiewne, lekkie ubrania. 

Czytaj także:
Podlewanie kwiatów herbatą - dlaczego warto to robić
Dlaczego nie można wysiać nasion wcześniej niż podaje instrukcja na opakowaniu? Ten jeden błąd może sporo cię kosztować
Twoje świeże zioła gniją lub usychają po kilku dniach od kupna? Jest jeden sposób, by temu zapobiec