Papierosy mentolowe wycofane ze sprzedaży fot. Adobe Stock

Nowy zakaz w sklepach od 20 maja. Czego nie będzie można kupić od tego dnia?

Ta informacja z pewnością zainteresuje palaczy - od 20 maja zakup tych papierosów będzie niemożliwy.
/ 13.05.2020 12:55
Papierosy mentolowe wycofane ze sprzedaży fot. Adobe Stock

Niewiele osób wie o tym, że już wkrótce zmieniają się przepisy dot. sprzedaży papierosów. Zgodnie z unijną dyrektywą, niektórych rodzajów papierosów od 20 maja nie kupimy w kiosku, ani w markecie.

Które papierosy zostaną wycofane ze sprzedaży?

Chodzi o papierosy mentolowe i te z kapsułką smakową. Mowa zarówno o papierosach, jak i o tytoniu do palenia. Jak informuje Polska Izba Handlu, papierosów mentolowych nie kupimy od 20 maja br.

Zakaz nie będzie dotyczył:

  • papierosów elektronicznych,
  • podgrzewaczy tytoniu,
  • cygaretek,
  • cygar.

Jak podaje portal DlaHandlu.pl, pojawiają się obawy, że stracą na tym najmniejsi przedsiębiorcy, a więc właściciele małych sklepów. Obecnie wyroby tytoniowe sprzedaje się w 100 tysiącach punktów detalicznych. 

Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców
– powiedział Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH.

Jak wynika z badania Forum Konsumentów, połowa ankietowanych nie wie o zakazie, który wejdzie w życie już za kilka dni.

Zobacz więcej informacji:W Lidlu zrobisz teraz zakupy spożywcze onlineJak pozbyć się zapachu papierosów z mieszkania?Rząd podjął decyzję o odebraniu 500+ niektórym rodzicom