Nasiona w przesyłkach z Chin mogą być niebezpieczne fot. Adobe Stock

Tajemnicze paczki z nasionami z Chin są już w Polsce. Władze apelują, by pod żadnym pozorem ich nie sadzić

Enigmatyczne paczki z nasionami trafiają do skrzynek pocztowych Polaków, mimo tego, że nie były przez nich zamawiane. Eksperci ostrzegają, że mogą zawierać niebezpieczne wirusy i grzyby.
/ 29.07.2020 14:05
Nasiona w przesyłkach z Chin mogą być niebezpieczne fot. Adobe Stock

Na facebookowych grupach dla wielbicieli roślin pojawiły się zdjęcia małych paczuszek z nasionami. Przesyłki pochodzą z Chin, jednak nie mają adresu nadawcy, ani informacji o tym, nasiona jakiej rośliny znajdują się w środku. Pojawiają się w skrzynkach pocztowych mimo tego, że dana osoba nie zamawiała żadnych roślin. Czym są i dlaczego mogą być niebezpieczne? 

Tajemnicze nasiona z Chin mogą być niebezpieczne

O tajemniczych nasionach z Chin od kilku tygodni mówi się w Stanach Zjednoczonych. Jak informuje New York Times, przesyłki masowo przychodzą pod amerykańskie adresy, a ostrzeżenia urzędów rolniczych pojawiły się już w 27 amerykańskich stanach. Eksperci apelują, by paczek nie otwierać i nie wysiewać nasion

Na grupie facebookowej „Polish Junge - polska społeczność miłośników roślin” pojawiło się zdjęcie, na którym wyraźnie widać,  jak wygląda przesyłka z Chin. W środku zwykłej koperty znajduje się malutka torebka strunowa z drobnymi nasionkami, oklejona lakoniczną etykietą. Chiński napis na naklejce mówi: „płatki złota”. Poza tym nie ma żadnych informacji o gatunku rośliny, sposobie jej wysiewu i wymaganiach.

fot. Screenshoot Facebook, tak wygląda przesyłka z nasionami z Chin

Internauci w komentarzach potwierdzili, że paczki pojawiają się w coraz większej liczbie polskich skrzynek pocztowych. Bardzo często u osób, które korzystały wcześniej z chińskich serwisów sprzedażowych takich jak np. Aliexpress. 

GIORiN ostrzega przed nasionami z Chin

Kalina Kłobukowska, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” przekonuje, by w żadnym przypadku nasion nie wysiewać, ponieważ mogą zaszkodzić naszej rodzimej przyrodzie. Przesyłka może również zawierać m.in. szkodliwe wirusy czy grzyby, które mogą szkodzić zdrowiu. 

Nasiona o nieznanym pochodzeniu, a co najważniejsze z punktu bezpieczeństwa fitosanitarnego za które odpowiada PIORiN , o nieznanym statusie zdrowotnościowym (fitosanitarnym), mogą być źródłem nowych, niewystępujących dotychczas w kraju lub w Unii Europejskiej agrofagów szkodliwych. Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i inne) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze, i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując starty gospodarcze i środowiskowe – podkreśliła Kłobukowska

Jak donoszą amerykańskie media, w paczkach mogą znajdować się różne nasiona, jednak żadne z nich nie są odpowiednio opisane. Mogą różnić się wielkością, kolorem i ilością. Żadne z nich nie są jednak bezpieczne. 

Może cię też zainteresować: 
500+ nie będzie wypłacane w gotówce, ale jako bon? Prezes ZUS: badane są różne możliwości
Pracownicy PKL Zakopane mają koronawirusa. Z kolejki codziennie korzysta kilka tysięcy turystów
Do 2060 roku na świecie nie będzie płodnych mężczyzn? Naukowcy są przerażeni wynikami badań
Niemcy wprowadzają zakaz noszenia burki i nikabu w szkołach. Muzułmanie są wściekli