dziecko z matką na ruchomych schodach fot. Adobe Stock

Ruchome schody wciągnęły nóżkę dziewczynki w warszawskim centrum handlowym

Groźna sytuacja miała miejsce w jednym z warszawskich centrów handlowych.
Marta Kosakowska / 09.04.2018 09:28
dziecko z matką na ruchomych schodach fot. Adobe Stock

Pozornie zwyczajna sobotnia wyprawa do centrum handlowego mogła zakończyć się tragedią. W wyniku gwałtownego zatrzymania i szarpnięcia ruchomych schodów, znajdujący się na nich ludzie stracili równowagę i spadli w dół.

O sytuacji, do której doszło w sobotni wieczór w warszawskim centrum handlowym Arkadia, poinformował facebookowy profil "Zaufaj mi, jestem Architektem". Jedną z ofiar nieszczęśliwego wypadku jest dziewczynka, która jechała schodami pod opieką swojej mamy. Szybka reakcja matki, uchroniła dziecko przed poważnymi konsekwencjami.

W sobotę około godziny 21 doszło do wypadku, w którym poszkodowane zostały dwie osoby. Podczas jazdy w dół, mechanizm schodów ruchomych wciągnął nogę dziewczynki która jechała z mamą. Życie dziecku uratowała przytomność rodzica. Gdy matka dziecka zobaczyła że mechanizm wciąga piętę jej dziecka, wyszarpnęła nogę dziewczynki, sekundę później bucik dziecka został zmiażdżony przez płyty schodów. Dziecko odniosło wprawdzie obrażenia nogi, ale nie doszło do jej amputacji i zmiażdżenia

- czytamy na fan page "Zaufaj mi, jestem Architektem.

Wezwano pogotowie i policję. Poszkodowanemu dziecku udzielono pomocy. Według relacji świadka wydarzenia, wiele do życzenia pozostawiło zachowanie ochrony centrum handlowego. Z opisu sytuacji wynika, że dziewczynka i jej matka prawidłowo korzystały z ruchomych schodów.

Ruchome schody w galerii handlowej ruszyły w dół! Są ranni. Zobacz video

Jak bezpiecznie korzystać z ruchomych schodów?

Aby ustrzec się przed ewentualnymi wypadkami, w czasie poruszania się ruchomymi schodami, należy zachować szczególną ostrożność. Jest to wyjątkowo ważne w czasie wzmożonego ruchu w centrach handlowych (np. przed świętami) lub dworcach, stacjach metra etc. W 2013 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono specjalną kampanię, w czasie której pokazano, czego należy się wystrzegać. Zwrócono uwagę, że niebezpieczeństwo mogą stwarzać osoby nietrzeźwe, przewożące ciężki bagaż oraz kobiety w butach na bardzo wysokich i cienkich obcasach.

Aby bezpiecznie poruszać się po ruchomych schodach należy:

  • korzystać z nich zawsze zgodnie z kierunkiem jazdy,
  • chwytać się poręczy,
  • ustawiać stopy w bezpiecznej odległości od balustrady i bocznych szczotek,
  • uważać na długie, luźne lub zwisające elementy garderoby, które mogą zostać wciągnięte przez mechanizm (uwaga również na rozwiązane sznurówki!),
  • zawsze trzymać dziecko za rękę w czasie jazdy.

Przeczytaj:

Ważne zmiany w Karcie Dużej Rodziny! Sprawdź, jeśli korzystasz
Będzie 500+ na pierwsze dziecko? Komentarz minister nie pozostawia żadnych wątpliwości