górskie wyprawy fot. Adobe Stock

Przy -14°C poszła zdobywać szczyty w szortach i staniku. Kobieta jest w stanie ciężkim

Turystka, która w ten weekend wybrała się na górską wyprawę w szortach i staniku, trafiła do szpitala w ciężkim stanie. Ma liczne odmrożenia i jest w stanie głębokiej hipotermii.
Urszula Wilczkowska / 18.01.2021 09:26
górskie wyprawy fot. Adobe Stock

W tym roku zima szczególnie dopisała, a Polacy ochoczo korzystają z jej dobrodziejstw, o których przez kilka ostatnich lat musieli zapomnieć. Okoliczne górki są oblężone przez dzieci i dorosłych z sankami, a jeziora przez... morsujących ludzi. Jak co roku jednak, wiele osób wykazuje się niepotrzebnie brawurowym i wyjątkowo nieodpowiedzialnym zachowaniem.

W ten weekend oprócz chmary morsowiczów w zbiornikach wodnych, pojawiły się także osoby uprawiające górskie morsowanie. Chociaż temperatury sięgały kilkunastu stopni mrozu, w polskich górach nie zabrakło turystów zdobywających szczyty... w samych butach trekkingowych i krótkich spodenkach. Niestety, dla niektórych taka wyprawa skończyła się w szpitalu.

Próbowała zdobyć Babią Górę w biustonoszu sportowym i krótki spodenkach

Grupa pięciorga turystów w skąpym odzieniu, postanowiła morsować w górach i wybrała się na szczyt Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim. Ich wyprawa skończyła się interwencją zespołu ratowników.

Jedna z turystek, ubrana jedynie w buty, szorty oraz sportowy stanik ,przez zimno nie była w stanie samodzielnie wrócić na dół. Temperatura tego dnia sięgała prawie 14 stopni na minusie, jednak odczuwalna temperatura była jeszcze niższa - jak podaje beskidzki GOPR, było to aż -20 stopni. Sytuacji nie poprawiał także silny wiatr, który osiągał nawet prędkość 85 km/h. Turyści mieli sporo szczęścia, ponieważ w okolicy znajdowali się ratownicy, badający pokrywę śnieżną pod kątem zagrożenia lawinowego. W tym samym czasie do turystów skierowała się kolejna grupa ratowników, zaopatrzona w niezbędny sprzęt.

Gdy dotarli do leżącej w śniegu turystki, była ona ubrana w prywatne ubrania ludzi, którzy się nią zaopiekowali do czasu przybycia służb. Była w stanie głębokiej hipotermii i miała liczne odmrożenia na wszystkich czterech kończynach. Była przytomna, jednak nie potrafiła nawiązać logicznego kontaktu. Temperatura jej ciała wynosiła 25,9 stopni Celsjusza.

Kobieta przeżyła i z pomocą turystów została przetransportowana z góry, w połowie drogi nie była już w stanie schodzić o własnych siłach. Obecnie znajduje się w szpitalu. Jej stan jest ciężki.

To też może cię zainteresować:
Emerytka zmuszona do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. O zabiegu zadecydował sąd
Górale już znają prognozę pogody na 2021 rok. Na urlop tylko w sierpniu, a święta będą białe
Tłumy turystów w polskich Tatrach. Obostrzenia zdają się nie robić na nich wrażenia

Tagi: góry