Pomoc Ukrainie. Poradnik dla osób, które chcą pomóc w transporcie uchodźców z granicy w głąb kraju

Jak się przygotować do pomocy ukraińskim uchodźcom, których chcemy odebrać z polskiej granicy fot. Adobe Stock, aviavlad
Polacy tłumnie zaangażowali się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Wielu z nich w porywie serca ruszyło własnymi autami na granicę polsko-ukraińską, aby pomóc potrzebującym przedostać się w głąb naszego kraju. Jeśli jesteś jedną z takich chętnych do pomocy osób, sprawdź koniecznie, o czym musisz pamiętać.
Weronika Kwaśniak / 28.02.2022 14:24
Jak się przygotować do pomocy ukraińskim uchodźcom, których chcemy odebrać z polskiej granicy fot. Adobe Stock, aviavlad

Szacunkowe dane mówią, że w związku z wojną w Ukrainie, do Polski może przybyć nawet 5 milionów uchodźców. Polacy otworzyli swoje serca i domy, wszelkie akcje pomocowe spotykają się z ogromnym odzewem. To bardzo budujące, ale musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, aby pomoc uchodźcom była jak najlepiej skoordynowana.

Jeśli chcesz wybrać się na granicę polsko-ukraińską, aby przewieźć uchodźców w głąb naszego kraju, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

O tym koniecznie pamiętaj:

  • W podróż wyrusz z pełnym bakiem paliwa. Ponieważ ruch w miejscowościach przygranicznych jest obecnie bardzo duży, występują problemy z dostępnością paliwa. Osoby, które już wracają z granicy, radzą by oprócz wyruszenia z pełnym bakiem, następnie dotankować auto za każdym razem, gdy tylko będzie to możliwe - nawet po ujechaniu raptem kilkudziesięciu kilometrów. Warto wyruszyć też w podróż z kanistrem paliwa, na wypadek awaryjnej sytuacji (ktoś inny może potrzebować pomocy, np. z powodu pustego baku na kilkanaście kilometrów przed granicą).
  • Na kawałku kartonu/tektury/brystolu napisz nazwę miejscowości, do której jesteś w stanie dojechać. Dopisz też miasta, które mijasz po drodze. Nazwy powinny być po ukraińsku - Google tłumacz na pewno pomoże. Warto dopisać również słowo "darmowa" - безкоштовно (bezkoshtovno).
  • Zabierz ze sobą artykuły pierwszej potrzeby - ładowarkę samochodową, powerbanki, koce (uchodźcy mogą być bardzo wychłodzeni), poduszki (aby umożliwić drzemkę w aucie), żywność, środki higieniczne (podpaski, chusteczki do nosa, pampersy), ciepłe napoje w termosach, wodę butelkowaną, maskotki dla dzieci. Jeśli masz taką możliwość, zabierz fotelik samochodowy.
  • Warto jechać z konkretnym planem - jeśli nie masz warunków lokalowych, aby uchodźcy zatrzymali się u ciebie, spróbuj wcześniej ustalić, gdzie mogą to zrobić. Władze samorządowe organizują miejsca noclegowe. Oczywiście, posiłkując się Google tłumaczem, spróbuj zapytać, czy przybywające do Polski osoby nie mają np. rodziny w naszym kraju, do której chciałyby się udać. Niektórzy mają gdzie się zatrzymać, potrzebują tylko środka transportu.
  • Zgłoś się do punktu recepcyjnego na granicy. To ważne, by np. umożliwić tam spisanie swoich danych osobowych (lub pozwolić zrobić zdjęcie swojego dokumentu tożsamości, zakrywając dane wrażliwe). Dzięki temu uchodźcy będą mogli mieć poczucie, że są w twoim towarzystwie bezpieczni - punkt recepcyjny odnotuje fakt, kto dokładnie został z granicy zabrany i przez kogo.

A tego nie rób:

  • Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie nadskakuj napastliwie, oferując pomoc. To może przytłoczyć skrajnie wycieńczonych emigrantów, a nawet wydać się niebezpieczne i zniechęcić do skorzystania z twojej pomocy. Nastaw się za to na konieczność oczekiwania - czasem nawet przez wiele godzin.
  • W czasie podróży postaraj się okazywać spokojne wsparcie i powściągnąć emocje. 
  • Ostrożnie oferuj leki - w punktach przygranicznych można skorzystać z pomocy medycznej i lepiej spróbować uzyskać ją tam, niż oferować na własną rękę lekarstwa.

Czytaj także:
Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie? Radzi psycholog dziecięca
Jak realnie pomóc Ukrainie? Sprawdzone zbiórki i sposoby pomocy

Redakcja poleca

REKLAMA