Góralska prognoza pogody na 2021 rok fot. Adobe Stock

Górale już znają prognozę pogody na 2021 rok. Na urlop tylko w sierpniu, a święta będą białe

Mieszkańcy górskich obszarów mają swoje sposoby na przewidywanie pogody. Sprawdź, co czeka nas w 2021 roku.
/ 12.01.2021 09:49
Góralska prognoza pogody na 2021 rok fot. Adobe Stock

Mówi się, że prognoza pogody przewidziana przez górali zwykle się sprawdza. Rodowici mieszkańcy górskich obszarów, od pokoleń mają swoje porzekadła i sposoby na prognozwanie warunków atmosferycznych. Tym razem przewidzieli miesiąc po miesiącu, jaka czeka nas pogoda w 2021 roku. W jaki sposób? 

Góralska prognoza pogody na 2021

Jan Szarzec z Wisły Partecznika w specjalnym materiale dla „Faktu” zdradził, jaka pogoda czeka nas w najbliższych miesiącach. Jak wyjaśnił góral, roczną prognozę odczytuje się podczas okresu bożonarodzeniowego. Każdy dzień od dnia św. Łucji (13 grudnia) do Wigilii, przepowiada pogodę na pierwszą połowę każdego kolejnego miesiąca przyszłego roku, z kolei noce od Wigilii do Trzech Króli podpowiadają, jak będą wyglądać drugie połowy tych miesięcy. 

W związku z tymi wytycznymi, styczeń zapowiada się dość ponury i szary, ale stosunkowo ciepły. W lutym możemy liczyć na więcej słońca i bardziej zimowe temperatury. Doczekamy się wówczas mrozów, a nawet opadów śniegu. 

Góralska prognoza pogody na wiosnę 2021

Marzec nie przyniesie nam jeszcze wiosny. Chociaż będzie pogodnie, wciąż będziemy zmagać się z przymrozkami. Kwiecień będzie o wiele łaskawszy. Czeka nas dużo słonecznych i ciepłych dni i mało opadów. Wiosna pojawi się na dobre.

Maj i czerwiec niestety nie zachwycą. Oba miesiące upłyną pod znakiem chłodów i opadów deszczu. Na początku maja możliwe przymrozki. O upałach na początku lata będzie można zapomnieć. Lipiec również nie będzie idealnym czasem na wakacyjny wypoczynek. Będzie raczej pochmurny.

Góralska prognoza pogody na lato 2021

Sierpień to zdaniem górali, miesiąc idealny na urlopy. Cały miesiąc ma być słoneczny i bardzo ciepły, możliwe upały i gorące noce. Niewiele będzie także opadów. Wrzesień przyniesie ładne babie lato. Będzie pogodnie i ciepło, choć pierwsze powiewy chłodu, również zaczną dawać o sobie znać. 

Góralska prognoza pogody na jesień 2021

Październik zapowiada się „pół na pół”. Pierwsza połowa miesiąca deszczowa i pochmurna, z kolei druga przyniesie piękną „złotą polską jesień”. Listopad typowo pochmurny i deszczowy. Szare dni wypełni chłód, a pod koniec miesiąca pojawi się śnieg. 

Grudzień i końcówka 2021 roku, zapowiadają się iście zimowo. Początek miesiąca przyniesie mrozy i śnieg, w drugiej wyższe temperatury i odwilż. Mimo to górale zapewniają, że jest szansa, że święta 2021 będą białe - pierwszy raz od wielu lat

To też może cię zainteresować:
Lekcje na 3 zmiany i w soboty? WHO przedstawia rekomendacje dotyczące powrotu dzieci do szkół
Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci. Senat zmienia ustawę
Ograniczenie dostępu do usług publicznych dla niezaszczepionych osób? Minister zdrowia zdradza szczegóły