Kleszcz afrykański dotarł do Polski fot. Adobe Stock

Egzotyczna odmiana kleszcza dotrze do Polski? Jest groźniejsza i pięciokrotnie większa od europejskiej

Kleszcze afrykańskie mogą wywołać poważne choroby i przenoszą szereg bakterii. Zaobserwowano je w Europie, a eksperci są zdania, że wkrótce pojawią się także w Polsce.
/ 22.06.2020 13:05
Kleszcz afrykański dotarł do Polski fot. Adobe Stock

Jak co roku, kiedy tylko zaczęło robić się ciepło, w lasach, parkach i ogrodach zaczęło roić się od kleszczy. Lekarze ostrzegają, że te insekty mogą być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ przenoszą groźne dla ludzi infekcje. I chociaż wiemy, jak sobie z nimi radzić i jak ich unikać, w Europie pojawił się nowy, znacznie groźniejszy gatunek tego insekta. Chodzi o kleszcza afrykańskiego.

Egzotyczne kleszcze w Europie

Egzotyczne kleszcze pochodzą z Afryki, jednak z powodu ocieplenia klimatu zaczęły przenosić się na inne kontynenty, w tym Europę. Znacznie różnią się wyglądem od tych, które znamy. Mają ponad 2 centymetry wielkości, czyli ok. 5 razy więcej niż zwykły kleszcz i są koloru pomarańczowo-żółtego. Eksperci uważają, że lada moment mogą pojawić się w Polsce.

Ostatnio kleszcze afrykańskie zaobserwowano w Turcji, Hiszpanii i Francji, a także w Niemczech, gdzie pojawia się ich coraz więcej. Dlatego właśnie naukowcy ostrzegają, by obserwować swoje ciało po powrocie ze spaceru lub wycieczki pod kątem obecności egzotycznego insekta. Jego ukąszenie może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

Jakie choroby przenoszą kleszcze afrykańskie?

Kleszcze z Afryki przenoszą m.in. bakterię riketsja, która może doprowadzić do zaburzenia pracy serca i układu nerwowego. W dodatku po ukąszeniu może pojawić się gorączka krwotoczna krymsko-kongijska. Choroba jest bardzo groźna – aż 10-40% chorych umiera z jej powodu. Jej objawy to:

  • biegunka
  • wymioty
  • bóle mięśni
  • krwawienie
  • niewydolność wątroby

Poza tym zarówno kleszcze afrykańskie, jak i te pospolite mogą przenosić boreliozę, która nieodpowiednio leczona może wywołać szereg poważnych powikłań. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Tłumy nad Bałtykiem: brak płynów dezynfekujących i wszędzie kolejki
Coraz więcej gości weselnych z objawami koronawirusa. Czy odmrożenie tej branży było dobrym pomysłem?
Fala upałów spowoduje przerwy w dostawie prądu? Eksperci alarmują
Eksperci ostrzegają przed lekceważeniem koronawirusa. "Nienoszenie maseczek to brak szacunku i przyzwoitości"